Wsparcie i aktywizacja polskiego przemysłu w zakresie budowy małych satelitów oraz pomoc w uzyskiwaniu kontraktów m.in. w ramach programów ESA i UE - to główne cele Krajowego Planu Rozwoju Sektora Kosmicznego w Polsce na lata 2014-2020. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął dokument 6 marca 2014 r.
Został on opracowany w Ministerstwie Gospodarki i jest aktualizacją "Programu działań na rzecz rozwoju technologii kosmicznych i wykorzystywania systemów satelitarnych w Polsce" z czerwca 2012 r. Nowelizacja uwzględnia on m.in.: współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną, Unią Europejską, a także budowę infrastruktury krajowego sektora kosmicznego.
W opinii Ministerstwa Gospodarki "realizacja Planu ułatwi polskim podmiotom nawiązywanie kontaktów i współpracy z zagranicznymi partnerami, transfer zaawansowanych technologii oraz opracowanie i wdrażanie w gospodarce innowacyjnych rozwiązań".
Priorytetowego znaczenia w kosmicznym programie nabiera zwiększanie wykorzystania technik satelitarnych dla potrzeb m.in. administracji publicznej. Do rozwinięcia tych technik ma przyczynić się budowa satelity obserwacyjnego (w ramach strategicznego programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju).
Trudno dziś mówić o dokładnych kosztach tego przedsięwzięcia, bo obecnie projekt ten znajduje się w tzw. stadium wykonalności, czy wstępnych założeń do budowy i wystrzelenia polskiego satelity w przestrzeń kosmiczną. Dopiero po oszacowaniu kosztów i przeprowadzeniu analiz technicznych rząd podejmie decyzję o ewentualnym rozpoczęciu prac nad pierwszym polskim satelitą obserwacyjnym.
Resortem odpowiedzialnym za koordynację realizacji zaktualizowanego "Programu działań na rzecz rozwoju technologii kosmicznych i wykorzystywania systemów satelitarnych w Polsce" będzie Ministerstwo Gospodarki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.