Prof. Józef Dubiński, naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa wziął udział w polskiej misji gospodarczej do Indii, zorganizowanej od 11 do 15 lutego 2013 r. przez Krajową Izbę Gospodarczą oraz Ministerstwo Gospodarki.
Jednym z jej elementów była konferencja "Polskie Górnictwo", zorganizowana w Kalkucie w ramach 5 Azjatyckiego Kongresu Górniczego oraz polsko-indyjski szczyt energetyczny (Energy Summit) w New Delhi. W jej trakcie prof. Dubiński prezentował osiągnięcia polskiego górnictwa oraz perspektywy dla węgla w ujęciu globalnym.
Ważnym wydarzeniem było podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy firmą MECON z Indii, reprezentowaną przez prezesa A. K. Tyagi, i Głównym Instytutem Górnictwa, reprezentowanym przez prof. Józefa Dubińskiego. Porozumienie obejmuje najważniejsze obecnie tematy badawcze świata, takie jak: rozwój nowoczesnych technologii dla podziemnego górnictwa węglowego oraz rud metali z wykorzystaniem kombajnów ścianowych i techniki strugowej, zaawansowane technologie przeróbcze dla indyjskich węgli koksujących, zwalczanie pożarów endogenicznych oraz zmniejszanie skutków środowiskowych tego zagrożenia w indyjskich prowincjach, działania w obszarze bezpieczeństwa zabudowy terenów górniczych oraz rekultywacja terenów pogórniczych. Instytut dysponuje w tym zakresie wysoko wykwalifikowaną kadrą naukową, specjalistycznymi, akredytowanymi laboratoriami, poligonami doświadczalnymi, nowoczesną bazą aparaturową, stąd doświadczenie GIG znalazło duże uznanie w oczach indyjskiego partnera.
MECON Limited jest jednym z największych, indyjskich przedsiębiorstw państwowych. Działa od ponad 50 lat w branży energetycznej, ochrony środowiska, paliwowej, metalurgicznej oraz infrastrukturalnej. Ta multidyscyplinarna organizacja skupia prawie 1300 inżynierów, naukowców i techników. Indie to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek świata, a współpraca z indyjskimi partnerami to wielkie wyzwanie dla polskich firm.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.