Na XXI Giełdzie Wynalazków, która w dniach 11-12 lutego odbywała się w Warszawie, "Laserowy system automatycznego pomiaru geometrii obudowy i wyposażenia szybów" otrzymał Dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Nagrodzone rozwiązanie to nowoczesny system, zapewniający automatyczny pomiar geometrii i deformacji badanych elementów szybu. Wyposażony jest w kontrolę położenia, w tym orientacji przestrzennej i stabilności, oraz w system rejestracji i analizy danych.
Stosowanie takich rozwiązań niewątpliwie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa eksploatacji, umożliwi również zdecydowaną poprawę warunków ruchowych i ekonomicznych. Zastosowanie systemu pozwala na automatyzację i zdecydowane skrócenie czasu, a więc i kosztów rewizji szybów. Szczególnie rewizje starych i nieuzbrojonych szybów wiązały się dotychczas z zaangażowaniem znacznych środków technicznych i ogromnym ryzykiem dla pracowników szybowych, zobowiązanych do ich fizycznego przeprowadzenia.
Wprowadzone nowości polegają na zintegrowaniu w jednej hermetycznej obudowie skanera laserowego 2D 360 stopni i kamery 360 stopni z jednostką inercyjną (akcelerometr, żyroskop i magnetometr) i odometrem, z własnym zasilaniem, rejestratorem i anteną oraz laserowym dalmierzem bezpieczeństwa. Urządzenie może pracować w wybuchowej metanowej atmosferze kopalnianej dzięki zastosowaniu budowy przeciwwybuchowej typu Ex p i nowatorskiego rozwiązania autonomicznego zasilania urządzenia.
Wynalazek naukowców Głównego Instytutu Górnictwa został nagrodzony już Złotym Medalem na targach wynalazczości w Brukseli. Wraz z innymi rozwiązaniami, takimi jak np. specjalna sonda badawcza SIS-1, pozwalająca na zdalne prowadzenie inspekcji obudowy szybów górniczych, stanowi kompleksowy pakiet zaawansowanych technologicznie rozwiązań dla górnictwa.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.