"Kotły małej mocy zasilane paliwem stałym" mogą przyczynić się do "ograniczenia emisji z ogrzewnictwa indywidualnego"? Jak najbardziej. I to będzie wykazane podczas tematycznej konferencji naukowo-technicznej, którą przewidziano 21 lutego w sosnowieckim Expo Silesia.
To już 9. edycja konferencji "Kotły małej mocy zasilane paliwem stałym". "Uważamy, że zorganizowane konferencji, która umożliwi konfrontację osób z wszystkich grup będących zaangażowanymi w problem «niskiej emisji», pozwoli na głębsze zrozumienie problemu i podjęcie właściwych kierunków działań" - podkreślają jej organizatorzy z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla (IchPW).
Tematyka, choć naukowa, wkracza, po coraz częstszym rugowaniu węgla kamiennego jako paliwa do ogrzewania mieszkań, w rzeczywistość. Takie inicjatywy, jak ta krakowska, krytykowane są przez środowiska związane z górnictwem i energetyką węglową już nie tylko dlatego, że eliminują węgiel z listy dopuszczonych paliw, ale przede wszystkim dlatego, że nie uwzględniają istniejących technicznych rozwiązań małoemisyjnego spalania węgla dla tzw. celów grzewczych.
IChPW przypomina, że na rynku dostępne są automatyczne kotły centralnego ogrzewania na paliwa stałe o wysokiej sprawności, niskiej emisji zanieczyszczeń i znacznie niższym koszcie eksploatacyjnym w porównaniu z kotłami gazowymi. Dostępne są także kwalifikowane paliwa stałe, których spalanie w dedykowanych urządzeniach grzewczych charakteryzuje się niską emisją i wysoką sprawnością.
Organizatorzy konferencji zwracają uwagę na to, iż jednym ze sposobów minimalizowania niskiej emisji jest stosowanie paliw bezdymnych. Są to paliwa węglowe, które w trakcie produkcji pozbawiane są w sposób kontrolowany części lotnych, odpowiedzialnych w znacznej części za nieuzasadnienie wysoką emisję związków szkodliwych z procesu spalania...
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.