Napływają informacje, że marksistowska partyzantka kolumbijska wypowiedziała totalną wojnę odkrywkowym kopalniom węgla kamiennego w tym kraju. Atakowana jest spółka Cerrejon utworzona przez BHP Billiton Ltd. (BHP) , Anglo American Plc. (AAL) i Glencore Xstrata Plc. (GLEN).
Zeszły rok był pod tym względem szczególnie niepomyślny. Ataki te nie są wymierzone bezpośrednio w kopalnie, które przygotowane na to mogłyby je odeprzeć. Dywersja dotyczy transportu kolejowego, którym węgiel z kopalń dostarczany jest do portu. Ostatnio wykolejono pociąg składający się z 43 wagonów z węglem. Straty wynikłe z tego powodu oceniane są dla pojedynczego transportu kolejowego na około 200 tys. USD.
W minionym roku siły bezpieczeństwa odnotowały kilkadziesiąt tego rodzaju ataków. Kolumbijski rząd uważa, że górnictwo jest "lokomotywą" rozwojową tego kraju. Partyzanci z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) chcą "lokomotywę" tę wykoleić. Główny negocjator FARC, znany pod pseudonimem Ivan Marquez, twierdzi, że górnictwo to "demon destrukcji społecznej i ochrony środowiska". FARC i inne ugrupowania rebelianckie niszczą też kolumbijskie ropociągi. Miało to miejsce 259 razy w zeszłym roku. Jest to wzrost o 72 proc. w stosunku do 2012 r. i według danych Ministerstwa Obrony jest to najwyższy wynik od ponad dziesięciu lat.
W rezultacie tych działań eksport kolumbijskiego węgla obniżył się w 2013 roku o około 4 proc. Dodatkowo jest on utrudniony zamknięciem z dniem 1 stycznia przeładunkowego portu węglowego Drummond. Decyzja ta została podjęta, gdyż nie dostosowano go do ekologicznego załadunku, który dotąd był prowadzony ładowarkami, co powodowało, że pył węglowy osiadał na całej okolicy.
Załadunek ten miał być zastąpiony taśmową dostawą węgla na statki. Ponieważ warunek ten nie został spełniony, port węglowy jest nieczynny. Przez port ten eksportowano około jednej trzeciej kolumbijskiego węgla. Nowy termin uruchomienia taśmociągów ma być dotrzymany w marcu tego roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.