Dyrekcja Zakładu Górniczego Janina w Libiążu (Południowy Koncern Węglowy) udostępniła zwiedzającym zakładową sztolnię - wyrobisko korytarzowe wydrążone w górotworze.
Sztolnia powstała w latach 70. ub. stulecia dla potrzeb miejscowej szkoły górniczej. Wycieczki organizowane są od listopada 2013 r. i cieszą się ogromną popularnością.
- Odwiedziło nas już ponad 2300 osób. W tygodniu przyjeżdżają wycieczki szkolne nie tylko z okolicznych przedszkoli, szkół gimnazjalnych i średnich, ale także z wielu miast Śląska i Małopolski. Dodatkowo w okresie barbórkowym organizowane były indywidualne grupy, składające się z pracowników i ich rodzin. Sztolnię chętnie odwiedzają również osoby, których ojcowie, a nawet dziadkowie pracowali w kopalni, a nawet goście z odległych miejscowości, przebywający w odwiedzinach u rodzin na Śląsku - wyjaśnia Monika Wieczorek, specjalista w Dziale BHP i Szkolenia ZG Janina.
Sztolnia w ZG Janina, to jedynie namiastka warunków pracy, które panują pod ziemią. Można tu zapoznać się z podstawowymi elementami procesu wydobywczego, m.in. przodkiem robót przygotowawczych wyposażonym w kombajn chodnikowy, i zobaczyć, jak wygląda ściana wyposażona w kompleksy obudowy zmechanizowanej wraz z kombajnem.
Najmłodsi zwykle zwracają uwagę na kolejkę osobową górniczego przewozu dołowego oraz kolejkę szynową podwieszaną.
Ciekawostkę stanowią również manekiny ubrane w stroje robocze i prezentowane na nich środki ochrony indywidualnej. Dodatkowo zobaczyć można kolekcję mundurów z prywatnych zbiorów pracownika ZG Janina Jerzego Wolskiego, z której najstarszy pochodzi z początku XX w., szpady górnicze, kolekcję kufli oraz fotografie historyczne, obrazujące zmiany zachodzące w zakładzie.
Sztolnia służy jednak przede wszystkim do prowadzenia zajęć praktycznych dla uczniów klas patronackich technikum górniczego, kształcącego dla potrzeb Południowego Koncernu Węglowego.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.