Rafamet podpisał kolejny kontrakt z ONCF (państwowymi kolejami Królestwa Maroka). Na mocy porozumienia spółka z Kuźni Raciborskiej (woj. śląskie) wyprodukuje w Casablance ciężką tokarkę podtorowej UGE 300N.
Andrzej Rustanowicz, dyrektor eksportu Rafametu, nie ukrywa, że konkurencja w przetargu był silna, bo przystąpili doń wszystkie spółki liczące się w branży.
- Mimo to udało nam się wygrać. Maszyna będzie pracowała w najnowocześniejszym i największym w Maroku zakładzie naprawczym taboru kolejowego w Casablance, w trudnym klimacie afrykańskim, przy dużej wilgotności, w zakładzie mieszczącym się w sąsiedztwie Atlantyku. Dlatego musi być dobrze zabezpieczona przed wilgocią i wysokimi temperaturami.
To nie pierwszy, lecz jedenasty, kontrakt polskiej spółki z marokańskimi partnerami. W Maroku Rafamet ma markę solidnego i profesjonalnego dostawcy. W tym państwie pracuje już wiele maszyn z tabliczką "Made in Poland", począwszy od prostych konwencjonalnych tokarek kolejowych, po podtorówki oraz różne modele nowoczesnych tokarek kołowych sterowanych numerycznie. UGE 300N, zgodnie z założeniami kontraktu, ma trafić do Casablanki latem tego roku.
Maroko to nie jedyny afrykański kraj, do którego trafiają w tym roku maszyny z Kuźni Raciborskiej. We wrześniu ubiegłego roku podpisano kontrakt z jedną z największych firm wydobywczych i jednocześnie zarządcą infrastruktury kolejowej w Mauretanii. Ciekawostką jest, że szlakami kolei mauretańskiej regularnie jeżdżą najdłuższe pociągi towarowe na świecie o długości do 3 km, złożone z 4 lokomotyw, ok. 210 wagonów, każdy dostosowany do przewozu 85 t rud żelaza i kilku wagonów osobowych - bardzo ciężkie pociągi o masie przekraczającej 22 tys. ton.
Linia ta łączy porty oceaniczne Mauretanii z kopalniami rud żelaza, jest również głównym szlakiem zaopatrzeniowym w wodę, paliwo i sprzęt górniczy miast saharyjskich. Właśnie tam trafi tokarka karuzelowa KCM 150N do obróbki kół kolejowych.
- Polska jest tam mało znana, nie mamy na miejscu placówki dyplomatycznej, wymiana gospodarcza między naszymi krajami jest niewielka. Tym większy więc jest to sukces naszych służb handlowych, które bardzo intensywnie penetrują, z sukcesami, trudny, ale niezwykle ciekawy i obiecujący kontynent afrykański - podkreśla dyrektor eksportu.
Fabryka Obrabiarek Rafamet SA. z Kuźni Raciborskiej jest jednym z kilku na świecie producentów obrabiarek specjalnych do obróbki zestawów kołowych pojazdów szynowych (kolej, metro, tramwaje). Wykonuje również, na jednostkowe zamówienia, wielkogabarytowe obrabiarki specjalistyczne dla odbiorców w sektorach: energetycznym, maszynowym, stoczniowym, hutniczym oraz zbrojeniowym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.