Naukowe i przyrodnicze portale odnotowują wzmożoną ilość trzęsień ziemi w pasie okalającym Pacyfik. Tylko na samej Kamczatce w minionym roku było ich około 100 więcej niż przeciętnie. Tak samo wybuchy wulkanów stają się tam dużo częstsze i połączone są z erupcjami gazu oraz pyłów sięgających aż do stratosfery.
Obszar ich aktywności rozciąga się też na Indonezję, gdzie ostatnio na wyspie Sumatra po 400 latach obudził się wulkan Sinabung (2,5 tys. metrów p.p.m.), którego zagrożenie z dnia nadzień stale wzrasta. Ewakuowano około 25 tys. ludzi z pobliskich wiosek.
Pod koniec minionego roku na Pacyfiku, u wybrzeży Japonii, podwodny wulkan utworzył nową wyspę, która stale się powiększa.
Tego rodzaju informacje napływają z całego świata zarówno z Alaski, USA, a także z Europy, w której uaktywniły się wulkany Etna i Stromboli. Eksperci twierdzą, że glob nasz nadal jest nieustabilizowany i płyta oceaniczna Pacyfiku coraz aktywniej przesuwa się pod azjatycką stabilną płytę kontynentalną. Tarcie obu tych gigantycznej wielkości jednostek tektonicznych w strefach granicznych powoduje upłynnienie mas skalnych, które jako lawa wypływają z wulkanów i jako pyl wyrzucane są na wysokość kilku kilometrów.
Procesowi temu towarzyszą liczne i na ogół silne trzęsienia ziemi. Nie jest to nic nowego, bo proces ten znany jest już od stuleci. Jednak w ostatnim czasie obserwuje się jego nasilenie. Powoduje on też krótkotrwałe zmiany klimatyczne w skali globalnej.
Klimatolodzy uważają, że za katastrofalne mrozy w USA odpowiadają wulkany Kamczatki, Sachalinu, Japonii i Wysp Kurylskich, których to wyjątkowa aktywność spowodowała, że wiatry wiejące tutaj z południa na północ, nasycone wulkanicznym pyłem, zepchnęły mroźne podbiegunowe powietrze w kierunku północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych.
Tym samym prądom niosącym pył wulkaniczny w północnym kierunku, Europa Wschodnia (a nawet Syberia) zawdzięcza tegoroczną łagodniejszą niż zwykle zimę. Wszelkie zapylenie atmosfery powoduje wzmożone opady i obniża temperaturę. Ze zjawiskami tymi wiążą się też huragany nad północną Europą, które przeszły pod koniec ubiegłego roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.