Na tle ostatnich wydarzeń, związanych z ekstremalnymi warunkami pogodowymi na świecie, coraz silniej do głosu dochodzą przeciwnicy "globalnego ocieplenia". Internetowe portale zajmujące się pogodą informują o wynikach prac japońskiego naukowca Mototaka Nakamury...
Pracuje on dla Japońskiej Agencji ds. Nauki i Technologii Morskich. Jeszcze w połowie minionego roku naukowiec zapowiedział, że nadchodzi kolejne zlodowacenie a nie ocieplenie klimatu.
Jego badania są o tyle wiarygodne, że Japonia importująca wszystkie surowce energetyczne, zainteresowana jest ich jak najniższą ceną. Wdrażana w życie teoria o ociepleniu klimatu powoduje spadek cen tych nośników energii i odwrotnie prognozy oziębienia klimatu windują je do góry, co w tym wypadku jest niekorzystne dla Kraju Kwitnącej Wiśni.
Japoński naukowiec od 1957 r. bada zmiany temperatur wód powierzchniowych Morza Grenlandzkiego. Okazuje się, że wody tego morza wpływają na klimat całej północnej półkuli Ziemi. Ma to związek z powstawaniem w rejonie tego akwenu układów niskiego ciśnienia i wyżów, które odpowiadają za pogodę w tej części świata.
Z jego badań wynika, że w latach 1940-70 klimat się ochłodził, a następnie ocieplał się do 1980 r. Trend ten właśnie dobiega końca i od 2015 r. ma nastąpić wyraźne jego ochłodzenie. Skala tego procesu może być tak duża, że lodowa pokrywa sięgnie niemal obecnych regionów tropikalnych. Nie jest to niczym nadzwyczajnym, gdyż w historii Ziemi zdarzało się to już wielokrotnie.
Uczeni wspierający ten pogląd powołują się na 15 epok lodowcowych, które ostatnio zdarzały się regularnie mniej więcej co 10 tys. lat. Prognozowane ochłodzenie nie nastąpi nagle, lecz będzie stopniowo narastać z każdym kolejnym, szczególnie groźnym okresem zimowym. Temperatury lata też mają ulec obniżeniu. Wzrost stężenia dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w atmosferze ma częściowo tylko złagodzić skutki nadchodzącego zlodowacenia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.