Państwowy Instytut Geologiczny zaprasza do swojego Muzeum Geologicznego na geocaching, czyli grę polegającą na odnajdywaniu skrytek z pomocą GPS. W programie także konkursy geologiczne, porcja wiedzy i mnóstwo zabawy, również dla najmłodszych!
Pierwszą turę gry zaplanowano na 10 stycznia, godz. 15.00. Następnego dnia geokaszerzy będą szukać skrytek już w terenie - w nieczynnych od lat kamieniołomach w Zachełmiu, na Świętokrzyskim Szlaku Archeo-Geologicznym. To w nich w 2008 r. odkryto najstarsze na świecie odciski stóp tetrapodów (czworonogów) liczące ok. 400 mln lat.
Geokeszing polega na tym, że jedni uczestnicy gry ukrywają w skrytkach (cache) najczęściej tzw. dzienniki odwiedzin (logbook), a drudzy ich szukają wg podanych współrzędnych geograficznych. Gdy je znajdą, wpisują się weń. W tej zabawie najcenniejsze skrytki to te, w których dziennikach jest niewiele wpisów. Na tych, którzy pierwsi znajdą skrzynki, zazwyczaj czeka jakaś nagroda schowana przez kreatora cache.
Skrzynki są odpowiednio zamaskowane, bo przecież mając koordynaty i GPS byłoby je łatwo znaleźć. Same schowki mają różne rozmiary od wielkości pudełka na rolkę filmu małoobrazkowego po kilkudziesięciowolitrowe pojemniki. Keszy różnych typów rozmieszczono od 2001 r. (początków gry) ok. 2 mln. Kilka milionów geokeszerów ma więc czego szukać.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.