Śląskie Centrum Radiometrii Środowiskowej im. M. Goeppert-Mayer realizuje projekt finansowany w ramach 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej, pod akronimem COMET, dotyczący koordynacji i wdrażania ogólnoeuropejskich instrumentów dla radioekologii (Coordination and implementation of a pan-European instrument for Radioecology).
Jego podstawowym celem jest zweryfikowanie istniejącego stanu wiedzy na temat wpływu promieniotwórczości na środowisko oraz rozwijanie i wprowadzanie do codziennej praktyki nowych narzędzi badawczych z zakresu radioekologii. Projekt ten korzysta z wiedzy oraz doświadczenia Europejskiego Stowarzyszenia Radioekologii (ALLIANCE) oraz instytucji działających w sieci STAR Network of Excellence, zajmującej się zagadnieniami radioekologii.
Oprócz GIG w skład konsorcjum tworzącego projekt COMET wchodzi 12 partnerów z instytucji europejskich (Belgia, Finlandia, Norwegia, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, Szwecja, Niemcy, Ukraina) oraz japoński uniwersytet z Fukushimy. Badania w ramach projektu prowadzone są w krajach, gdzie miały miejsce poważne wypadki elektrowni jądrowych (Centrum Badawcze z Czarnobyla, Uniwersytet z Fukushimy), oraz tam, gdzie są dostępne inne interesujące poligony badawcze, na przykład obszar Górnego Śląska, charakteryzujący się podwyższoną na skutek procesów przemysłowych naturalną promieniotwórczością. Ponadto dzięki współpracy z europejskimi platformami reagowania kryzysowego w przypadku zagrożeń jądrowych lub radiacyjnych oraz zajmującej się badaniami zagrożenia wynikającego z ekspozycji na niskie dawki promieniowania, projekt COMET stanowi kontynuację rozwoju programu badań strategicznych, będącego podstawą do opracowywania innowacyjnych mechanizmów wspólnego wdrażania badań radioekologicznych.
Uczestnicząc w projekcie COMET, Śląskie Centrum Radiometrii Środowiskowej im. M. Goeppert-Mayer jako jedyna instytucja z Polski doskonali kompetencje z zakresu kontroli skażeń promieniotwórczych środowiska, niezbędne dla narodowego programu rozwoju energetyki jądrowej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.