Południowy Koncern Węglowy w środę (4 grudnia) celebrował Barbórkę. Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. odprawionej w Kolegiacie pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie, a później były kontynuowane w pobliskiej hali widowiskowo-sportowej.
W kościele oraz w hali zjawiło się mnóstwo gości zaproszonych przez prezesa PKW Kazimierza Grzechnika. W tym gronie byli oczywiście reprezentanci branży górniczej oraz przedstawiciele świata polityki, biznesu, nauki, władz samorządowych i służb mundurowych. Zarząd Grupy Tauron, do której należy PKW, reprezentowała wiceprezes Joanna Schmid.
Mszę św. w intencji górników, a także śp. Łukasza Skuza, który w tym roku zginął w wypadku w kopalni Sobieski, koncelebrował bp. diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak, który w homilii odniósł się do sytuacji polskiego górnictwa, a także do roli związków zawodowych.
- Trudna sytuacja górnictwa na tle nieciekawej sytuacji naszego kraju budzi coraz więcej obaw. Nie tak dawno o swoje prawa upominał się polski robotnik. Do Warszawy pojechali związkowcy, by protestować przeciwko sytuacji pracowników i polityce rządu. Kwestionowano między innymi reformę emerytalną podwyższającą wiek przejścia na emeryturę, uelastycznienie czasu pracy, żądano też szybszego wzrostu płacy minimalnej. Strajki i manifestacje były więc wyrazem uzasadnionego niepokoju polskiego robotnika - mówił bp Kaszak, który odniósł się także do sytuacji, w której zakazano by palić węglem.
- Związki zawodowe powinny walczyć o sprawiedliwość społeczną, tym bardziej, że czasy dla polskiego górnictwa są trudne i wiele wskazuje na to, że sytuacja w górnictwie węgla kamiennego będzie się pogarszać. Problemem są rosnące zwały węgla, do tego dochodzi import z krajów spoza Unii Europejskiej. Ponadto pojawia się widmo zakazu palenia węglem w domowych piecach. Wobec takiej sytuacji trzeba zjednoczyć siły związków zawodowych górników i osób, które zarządzają kopalniami, nie patrząc na interesy partyjne, ale patrząc na interesy narodu - podkreślał duchowny.
Po mszy uroczystości przeniosły się do hali widowiskowo-sportowej, gdzie odbyła się akademia barbórkowa. Gości przybyłych na uroczystość przywitał dyrektor ds. pracy Zakładu Górniczego Sobieski Piotr Lichota. Później głos zabrał prezes Kazimierz Grzechnik, który podkreślił, że kierowana przez niego spółka będzie się rozwijać.
- Będziemy prowadzić intensywny proces inwestycyjny. Kontynuowane będą inwestycje strategiczne: budowa poziomu 800 m i uruchomienie czwartej ściany na Zakładzie Górniczym Janina oraz budowa szybu Grzegorz w Zakładzie Górniczym Sobieski. Inwestycje te już w niedługim czasie poprawią bezpieczeństwo pracy naszych załóg, a przyszłym pokoleniom dają gwarancje dobrej i stabilnej pracy - mówił prezes Grzechnik, który złożył także podziękowania dla wszystkich pracowników Koncernu za poniesione trudy dnia codziennego, za ogromny wysiłek włożony w budowanie pozytywnego wizerunku spółki oraz za umiejętności godzenia obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym.
Prezes podziękował także spółkom współpracującym z PKW, odbiorcom węgla z zakładów Koncernu, a także złożył życzenia przedstawicielom Górniczego Stanu.
W imieniu zarządu Grupy Tauron głos zabrała wiceprezes Joanna Schmid.
- Południowy Koncern Węglowy dostarcza dominującą ilość paliwa dla Grupy Tauron. Założyliśmy, że ten wskaźnik będzie sukcesywnie wzrastać, co będzie możliwe dzięki inwestycjom w zakładach górniczych Janina i Sobieski. Doskonałym przykładem takiej inwestycji jest nowouruchomiona ściana w ZG Sobieski, której potencjalne wydobycie sięga 9000 ton urobku brutto na dobę. Jestem przekonana, że zarówno ta inwestycja jak i inne pozwolą spółce na stabilny rozwój oraz znacząco przedłużą żywotność zakładów górniczych - powiedziała wiceprezes Schmid, która na zakończenie złożyła serdeczne życzenia dla wszystkich górników PKW.
Akademia barbórkowa była także doskonałą okazją, by nagrodzić zasłużonych pracowników. Odznaczenia państwowe i resortowe wręczyli Kazimierz Grzechnik oraz Joanna Schmid. Ponadto Okręgowa Stacja Ratownictwa Górniczego uhonorowała swoim odznaczeniami zasłużonych ratowników z Janiny i Sobieskiego. Finałowym elementem uroczystość było wręczenie szpad górniczych, które odbyło się zgodnie z przyjętym ceremoniałem. Część artystyczną akademii barbórkowej PKW wypełnił występ Krzysztofa Respondka, który przedstawił 30-minutowy recital.
W galerii: Uroczystości barbórkowe w Południowym Koncernie Węglowym. Jaworzno, 4 grudnia 2013 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.