Spełniając wymogi określone w znowelizowanej ustawie Prawo geologiczne i górnicze odnośnie warunków dopuszczenia wyrobów w ruchu zakładu górniczego, Dział Certyfikacji Wyrobów Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego w Lędzinach otrzymał w listopadzie akredytację Jednostki Certyfikującej Wyroby, wydaną przez Polskie Centrum Akredytacji.
W myśl przepisów Prawa geologicznego i górniczego o dopuszczeniu wyrobów do stosowania w zakładach podziemnych decyduje prezes Wyższego Urzędu Górniczego. Decyzja ta z kolei podejmowana jest w oparciu o opinię wydaną przez akredytowaną jednostkę certyfikującą wyroby. Opinia ta stanowi potwierdzenie spełnienia wymogów technicznych umożliwiających użytkowanie wyrobu w określonych warunkach, jego zgodność z normami czy innymi dokumentami normatywnymi, obowiązującymi w określonym obszarze.
System certyfikacji wyrobów jest dziedziną podlegającą procesowi akredytacji w Polskim Centrum Akredytacji. Jednostka zajmująca się certyfikacją wyrobów, uzyskując akredytację, musi dysponować przede wszystkim personelem kompetentnym do oceny poszczególnych grup wyrobów oraz spełniać wymogi wynikające zarówno z norm europejskich, jak i norm górniczych oraz technicznych. Tym samym staje się ona gwarantem bezstronności, wiarygodności i bezpieczeństwa stosowania wyrobów w różnych warunkach.
Zakres akredytacji Działu Certyfikacji Wyrobów działającego w Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego obejmuje szerokie spektrum wyrobów, wymienionych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 30 kwietnia 2004 roku w sprawie dopuszczenia wyrobów do stosowania w zakładach górniczych, których badaniami przedsiębiorstwo zajmuje się od ponad pół wieku. Opinie wydawane przez ten dział decydują o dopuszczeniu do użytkowania wyposażenia ochronnego maszyn, wyrobów i urządzeń przeznaczonych do stosowania w przestrzeniach zagrożonych wybuchem, w tym urządzeń elektrycznych czy materiałów takie jak pianki, kleje. Badaniom i ocenom podlegają napędy i sterowania hydrauliczne, pneumatyczne oraz wyposażenie elektryczne do pracy w szczególnych warunkach, szyny i elementy konstrukcyjne linii kolejowych, kształtowniki stalowe, urządzenia dźwigowe, urządzenia do wiercenia i wydobywania urobku oraz urządzenia do transportu poziomego i pionowego.
Więcej informacji na temat certyfikacji wyrobów w CBiDGP dostępnych jest na stronie www.cbidgp.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.