Przy obecnym poziomie emisji CO2, w ciągu 21 lat łączne emisje tego gazu przekroczą poziom zaplanowany na okres do 2100 roku - przestrzega firma doradcza PwC w najnowszym raporcie poświęconym niskoemisyjnej gospodarce.
Według PwC, tempo dekarbonizacji musiałoby zostać przyspieszone ośmiokrotnie w stosunku do obecnego poziomu 0,7 proc. rocznie, by zrealizować założone cele.
- Kraje G20 wciąż zużywają paliwa kopalne i nie biorą pod uwagę konsekwencji. Pomimo znaczącego rozwoju technologii odnawialnych, wciąż pozostają one zaledwie niewielką częścią miksu energetycznego i przytłoczone są wzrostem zużycia węgla - uważa Jonathan Grant, dyrektor w PwC.
W raporcie PwC przewiduje, że maksymalna wielkość emisji, które mogą zostać wygenerowane by utrzymać tempo ocieplenia klimatu na poziomie poniżej 2 stopni Celsjusza, zostanie przekroczona w ciągu najbliższych 21 lat, gdy według wstępnych szacunków miała ona wystarczyć do końca bieżącego stulecia.
Według ekspertów firmy, wnioski płynące z raportu podważają wszelkie dotychczasowe przewidywania co do przyszłości globalnej gospodarki. "Przekroczyliśmy już granicę węglowej przepaści i najwyższa pora by podjąć kroki, które pozwolą nam wrócić na właściwe tory. Musimy także zastanowić się czy nasze przewidywania długoterminowego rozwoju gospodarczego są wciąż realne w scenariuszu, według którego nie uda nam się powstrzymać zmian klimatu" - dodaje Leo Johnson, partner w PwC.
Według wyliczeń firmy największe światowe gospodarki skupione w grupie G7 ograniczyły zależność swojej gospodarki od paliw kopalnych o 2,3 proc., podczas gdy kraje rozwijające się osiągnęły poziom sześciokrotnie niższy. Aż 90 proc. poprawy w tym zakresie odnotowanej przez kraje G7 zrealizowana została dzięki mechanizmom efektywnościowym a tylko około 8 proc. poprzez rozwój czystych technologii.
Największa poprawę pod względem zależności gospodarki od węgla w stosunku do 2011 roku zanotowano w USA (spadek intensywności węglowej o 5,9 proc.), Australii (- 5,3 proc.) oraz Indonezji (- 5 proc.). Na przeciwległym biegunie znalazły się Japonia i Indie, gdzie intensywność węglowa gospodarki wzrosła odpowiednio o 4,9 i 3,9 proc. Dla całej Unii Europejskiej wskaźnik ten wyniósł -1,1 proc.
PwC (wcześniej PricewaterhouseCoopers), to globalne przedsiębiorstwo świadczące usługi audytorskie i doradcze, powstałe w 1998 w wyniku połączenia Price Waterhouse oraz Coopers & Lybrand. Należy do tzw. "Wielkiej Czwórki" firm konsultingowych (obok Deloitte, Ernst & Young i KPMG).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
widać podejście PwC do węgla jak ktoś o takim podejściu do węgla uczestniczy w istotnych dokumentach spółek węglowych typu strategie... programy dostosowawcze ...