W mikołowskim Urzędzie Miasta, 23 października, odbyło się szesnaste posiedzenie Zespołu Porozumiewawczego dla miasta Mikołowa - informuje portal górniczy nettg.pl biuro prasowe Kompanii Węglowej.
Spotkaniu przewodniczył Roman Sus, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach, a wzięli w nim udział przedstawiciele miasta z Adamem Putkowskim, zastępcą burmistrza Mikołowa, przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego, Katowickiego Holdingu Węglowego, Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz dyrektorzy kopalń Kompanii Węglowej: Bielszowice, Sośnica-Makoszowy, Halemba-Wirek oraz Bolesław Śmiały.
Podczas spotkania omówiono przebieg bieżącej eksploatacji górniczej na terenie Mikołowa, skutki eksploatacji na powierzchni oraz nakłady związane z naprawą szkód górniczych w 2013 r. Członkowie zespołu zapoznali się m. in. ze stanem zaawansowania robót rekultywacyjnych wzdłuż rzeki Kłodnicy oraz robót hydrotechnicznych na terenie Mikołowa - Borowej Wsi.
W związku z odczuwalnymi wstrząsami na terenie Mikołowa, burmistrz miasta wnioskował, by na bieżąco informować Urząd Miasta o każdym wstrząsie wysokoenergetycznym towarzyszącym wydobyciu. Przedstawiciele magistratu nie wnieśli natomiast żadnych uwag do wpływu prowadzonej eksploatacji na powierzchnię oraz usuwania jej skutków.
Od stycznia do września 2013 r. kopalnie Bolesław Śmiały i Bielszowice należące do Kompanii Węglowej wydobyły spod Mikołowa prawie 0,9 mln ton węgla, a w 2012 r. 1,6 mln ton. W 2013 roku Kompania Węglowa naprawiała na terenie Mikołowa szkody górnicze w 63 obiektach, wydając na to 1,4 mln zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.