Kolejny, nowy rok akademicki. Jakie jest zainteresowanie studiami górniczymi? O tym, i nie tylko, w rozmowie z prof. MARIANEM DOLIPSKIM, dziekanem Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej.
Czy niż demograficzny dotknął również Wydział Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej?
Nie. Mamy wypełniony limit przyjęć. W tym roku przygotowaliśmy 270 miejsc dla studentów I roku, pragnących kształcić się na kierunku górnictwo i geologia, oraz 60 miejsc na kierunku inżynieria bezpieczeństwa. Ponadto 60 studentów rozpoczęło studia w Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku. Na studia niestacjonarne na kierunku górnictwo i geologia przyjętych zostało 350 studentów, a kolejnych 100 rozpocznie kształcenie na tym samym kierunku w Rybniku. Wybraliśmy najlepszych kandydatów, którzy legitymowali się największą liczbą punktów w procesie rekrutacji. Będą studiować pod okiem 34 profesorów, 116 doktorów i 24 doktorantów.
Sądzi Pan, że młodzi ludzie dokonali dobrego wyboru?
Jestem przekonany, że tak. Światowej sławy fizyk Max Planck powiedział 100 lat temu: "Górnictwo nie jest wszystkim, ale bez górnictwa wszystko jest niczym". Rozwój gospodarczy jest niemożliwy bez energii i surowców mineralnych. Geolodzy wciąż szukają kopalin. Świat ma je rozpoznane do głębokości 1000 m, a promień kuli ziemskiej liczy aż 6 tys. km. Kopalin trzeba wciąż poszukiwać, podobnie jak rozwiązań służących innowacyjnej eksploatacji.
Jakie specjalności funkcjonują obecnie w ramach Wydziału Górnictwa i Geologii?
Na kierunku górnictwo i geologia są to: eksploatacja złóż i zagospodarowanie odpadów, budownictwo podziemne, maszyny górnicze, budowlane i drogowe, automatyka i elektrotechnika w górnictwie, geodezja górnicza, geologia górnicza i poszukiwawcza oraz przeróbka kopalin stałych i marketing. Pragnę również podkreślić fakt, że na Wydziale Górnictwa i Geologii studiuje obecnie 3800 studentów, z czego jedną trzecią stanowią panie. W kręgu ich zainteresowań jest zwłaszcza kierunek inżynieria bezpieczeństwa, a wśród specjalności górniczych dominują geologia górnicza i poszukiwawcza oraz geodezja górnicza. Coraz więcej dziewcząt studiuje też typowo męskie - jak do tej pory - specjalności.
Czy w dziedzinie praktyk i staży studenckich pojawiły się nowe oferty?
Owszem. Grupa kapitałowa KGHM Polska Miedź uruchomiła program, na podstawie którego studenci po kwalifikacji odbywają staże za granicą. Dwóch naszych wychowanków odbywa już staż w Kanadzie. Ponadto Kompania Węglowa, Jastrzębska Spółka Węglowa, Katowicki Holding Węglowy i Południowy Koncern Węglowy oferują praktyki dla studentów w swoich zakładach górniczych. Dodam, że w tym roku akademickim kształcić się będzie na naszym wydziale 25-osobowa grupa studentów z Hiszpanii w ramach programu Erasmus.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.