Dyskusja o sytuacji na rynku pracy w województwie śląskim odbyła się w poniedziałek (23 września) w sali Sejmu Śląskiego. Gościem spotkania był wiceminister pracy Jacek Męcina. W dyskusji udział wzięli samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji gospodarczych, reprezentanci urzędów pracy, związkowcy oraz przedsiębiorcy.
Wiceszef resortu pracy w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na sytuacje na polskim rynku pracy w ostatnich latach.
- Gdy wchodziliśmy do Unii Europejskiej mieliśmy najwyższe bezrobocie ze wszystkich państw członkowskich. Obecnie jesteśmy poniżej unijnej średniej w tym względzie - zaznaczył wiceminister Męcina, który podkreślił wpływ kryzysu na polską gospodarkę i rynek pracy. Dodał także, że najgorsze mamy już za sobą, o czym przekonują dostępne dane statystyczne.
Wiceszef resortu pracy przedstawił także cele jakie ministerstwo chcę zrealizować. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj interwencja na rynku pracy, ale w taki sposób, by nie dusić konsumpcji, która jest kołem zamachowym gospodarki.
Wiceminister odniósł się również do sytuacji w województwie śląskim. Stwierdził, że to właśnie na Śląsku i na Mazowszu najbardziej odczuwalne były zwolnienia grupowe i te regiony były w najtrudniejszej sytuacji w czasie kryzysu. Przywołał tu przykłady tyskiej fabryki Fiata oraz huty Częstochowa.
Problemem na rynku pracy są także młodzi ludzie, którzy dopiero zaczynają swoją karierę i szukają miejsca do startu. Wiceminister Męcina im także poświęcił sporo czasu.
- Młodzi ludzie kształcą się w strukturze niedopasowanej do potrzeb rynku pracy. Ponadto mamy niski poziom aktywności zawodowej wśród młodych ludzi. Decydują się oni na edukacje i tym samym opóźniają swoje wejście na rynek pracy. Oczywiście wykształcenie pomaga w zdobyciu pracy, ale trzeba też sobie zadać pytanie o sens kształcenia na pewnych kierunkach, które nie dają aż tak dużych szans w ubieganiu się o pracę - wskazał Męcina.
Wiceszef resortu pracy odniósł się także do zadań jakie mają do zrealizowania urzędy pracy. W pierwszej kolejności będą one rozliczane z efektywności działań. Ponadto wiceminister wspomniał o powołaniu Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Będzie on stwarzać nowe szanse dla ludzi, którzy muszą się przekwalifikować.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.