Rada nadzorcza Kompanii Węglowej, w poniedziałek, 16 września przyjęła do wiadomości rezygnację pani Joanny Strzelec-Łobodzińskiej z funkcji prezesa zarządu Kompanii Węglowej - poinformował portal górniczy nettg.pl rzecznik spółki Zbigniew Madej.
Rada wyraziła podziękowanie za jej pracę w zarządzie spółki oraz wskazała wiceprezesa Marka Uszko jako koordynatora prac zarządu Kompanii.
Oprócz tego, jak już wcześniej informowaliśmy w portalu górniczym nettg.pl - rada nadzorcza na poniedziałkowym posiedzeniu odwołała Wojciecha Kotlarka ze stanowiska wiceprezesa zarządu KW SA.
Jak mówił w poniedziałek w Katowicach nadzorujący górnictwo wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, zmiany w zarządzie Kompanii wynikają m.in. z konfliktu personalnego, który negatywnie wpływał na zarządzanie firmą i zagrażał jej stabilności.
Wicepremier dodał, że konflikt ujawnił się m.in. przy negocjowaniu umowy Kompanii z PGE na dostawy węgla do nowych bloków energetycznych w Elektrowni Opole.
Wówczas to - z powodu konfliktu - do prokuratury miało trafić doniesienie na zarząd KW, złożone przez jednego z jego członków. Jak nieoficjalnie dowiedziała się w poniedziałek PAP ze źródeł w spółce, to właśnie wiceprezes Kotlarek miał być autorem tego doniesienia.
Rada nadzorcza nie zajmowała się w poniedziałek sprawą ogłoszenia konkursów na następców odwołanego wiceprezesa oraz prezesa spółki. Kadencja zarządu Kompanii kończy się w czerwcu przyszłego roku. Niewykluczone, że do czasu nowych konkursów na cały zarząd, prace zarządu spółki będzie koordynować wyznaczony wiceprezes Marek Uszko.
Rada nie przyjęła w poniedziałek także tzw. programu dostosowawczego na najbliższe lata, który ma dostosować działania Kompanii do realiów rynkowych. "Prace nad tym programem nada trwają" - powiedział PAP rzecznik Kompanii Zbigniew Madej.
Rada już wcześniej nie przyjęła zaproponowanego przez zarząd programu, zalecając jego urealnienie. Obecnie Kompania boryka się ze spadkiem sprzedaży węgla i jego cen, a co za tym idzie - spadkiem przychodów i 6-milionowymi zwałami niesprzedanego surowca. Po pierwszym półroczu strata spółki przekroczyła 100 mln zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.