Chociaż odkopanie i adaptacja starej sztolni pochłonęły wiele środków, do kopalni cyny w Krobicy koło Świeradowa-Zdroju zaczęto wpuszczać zwiedzających za darmo, ale z przewodnikiem. Dwie wąskie sztolnie połączone szybem pierwsi turyści odwiedzili w sobotę, 27 lipca 2013 r.
Kopalnia Święty Jan - bo tak nazwano podziemną trasę turystyczną w Krobicy - znajduje się u podnóża Gór Izerskich. Wejście do podziemi znajduje się na łące w pobliżu drogi z Krobicy do wsi Kotlina. Górnicze prace adaptacyjne przeprowadzono w latach 2010-2013. Gmina Mirsk pozyskała środki z funduszy zagranicznych i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Oprócz tego Fundacja Polska Miedź z Lubina wsparła darowizną budowę przedsionka ekspozycyjnego do sztolni Leopold, którym turyści wchodzą do podziemi. W przedsionku zamieszczono reprodukcje starych górniczych map kopalń cyny i kobaltu z tej części Gór Izerskich, przechowywanych w Archiwum Państwowym w Katowicach, i fotografię kunsztu wodnego z innej kopalni w okolicy, wykonaną w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Odcinek początkowy sztolni Leopold został zabezpieczony obudową betonową-natryskową. W dalszej części fragmentarycznie zastosowano obudowę metalową oraz drewnianą. Dużą część trasy pozostawiono bez obudowy, w litej skale. W szybie, którym turyści wchodzą do górnej sztolni wyjściowej, zamontowano pokaźne spiralne schody metalowe. Przygotowano również wyjście ewakuacyjne po drabinie. Cała trasa otrzymała oświetlenie elektryczne. Na łące utworzono mały parking i wzniesiono niewielki budynek dla pracowników obsługi turystycznej.
13 lipca 2013 r. efekt prac zaprezentowano sponsorom. Dwa tygodnie później podziemną trasę zaczęto udostępniać turystom - bezpłatnie, z przewodnikiem, ale tylko w soboty i niedziele. Pierwszego dnia tę datowaną na lata 1576-1816 kopalnię zwiedziło 81 osób, dzień później - już 149. Ze względu na wąskie chodniki dopuszczono jednorazowe wejścia grup kilkunastoosobowych.
PODPIS:
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.