Trzy krajowe firmy są zainteresowane wznowieniem wydobycia węgla kamiennego ze złoża Siersza, rozciągającego się na terenie trzech gmin na zachodzie Małopolski i gminy Jaworzno na Śląsku. Dawniej część złoża eksploatowała zamknięta kopalnia Siersza w Trzebini.
Jak poinformował PAP w piątek (6 września) rzecznik urzędu miasta Trzebini Robert Siwek, burmistrz tego miasta Stanisław Szczurek pozytywnie zaopiniował już wnioski trzech krajowych spółek o udzielenie koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż węgla kamiennego na obszarze gminy. Podobne wnioski wpłynęły do władz sąsiednich gmin: Krzeszowice i Alwernia w Małopolsce oraz Jaworzno na Śląsku.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa geologicznego i górniczego wnioski władzom samorządowym przesłał do zaopiniowania Minister Środowiska.
Wniosek katowickiej spółki Carbon Investment dotyczy zachodniej części złoża węgla kamiennego w obszarze "Siersza 2", który jest położony na terenie gmin Trzebinia i Jaworzno. Drugi wniosek - spółki Kopalnia Granitu "Kamienna Góra" obejmuje centralną część złoża na obszarze "Siersza" w gminie Trzebinia, a trzeci - spółki Hydrotech Carbonia - wschodnią część złoża "Siersza - Krystyna" rozciągającą się w gminach Trzebinia, Alwernia i Krzeszowice.
- Wnioski te obejmują praktycznie całe złoże sierszańskie - podkreślił Siwek.
Celem prac poszukiwawczo-rozpoznawczych jest udokumentowanie złóż węgla kamiennego wraz z określeniem parametrów jakościowych i ilościowych występujących w nim węgli, a także warunków hydrogeologicznych, geologiczno-inżynierskich i metanowych. Planowane prace będą prowadzone przez 2-3 lata od uzyskania koncesji. Potem zainteresowane firmy mogą się starać o koncesje na wydobycie węgla kamiennego.
- W sumie jest to dość długi, kilkuletni proces, kiedy takie inwestycje mogłyby zaistnieć - zaznaczył rzecznik.
Jak podkreślił, duże zainteresowanie sierszańskimi złożami węgla kamiennego ze strony podmiotów gospodarczych oraz wszczęcie procedur koncesyjnych rodzi coraz większe nadzieje i szanse na odrodzenie się górnictwa węglowego w rejonie Trzebini.
Władze miasta zaznaczają, że Trzebinia to gmina z dużymi tradycjami górniczymi, jest tam więc duże poparcie i sentyment wśród mieszkańców dla tej gałęzi przemysłu wydobywczego.
W mieście tym od połowy XIX wieku funkcjonowała Kopalnia Węgla Kamiennego Siersza, która została zamknięta 2001 roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
I kolejne narodowe dobro w prywatne OBCE rece
rozpoznanie złoża hmmm była kopalnia siersza nie miała rozpoznanego złoża? była kopalnią bo miała być a zamknęli bo nie było węgla?? kolejny przykład po silesi jak coś co było własnością skarbu państwa upada i trafia w ręce .....
kiedy będą wnioski o wydobycie pod Będzinem?