Od kilku lat obserwujemy wzrost popularności naszych targów również w innych krajach, czego znakomity przykład stanowią tegoroczne ekspozycje narodowe firm brytyjskich i południowoafrykańskich - zauważa w rozmowie z Trybuną Górniczą Marek Brzenczek, prezes zarządu Polskiej Techniki Górniczej.
Branża węglowa wyraźnie odczuła skutki kryzysu. Czy tegoroczne targi również w jakimś stopniu naznaczone są jego piętnem?
Narzekając na kryzys, zapominamy, że polscy producenci maszyn to firmy globalne, o światowej renomie. Nawet przy dobrej koniunkturze, panującej w branży wydobywczej, nasz rynek był za ciasny w stosunku do potencjału, którym dysponują. Polskie firmy zaplecza górniczego ponad jedną trzecią swojej produkcji lokują na zagranicznych rynkach. Co dziewiąta wysokiej klasy maszyna, pracująca w światowym przemyśle wydobywczym, pochodzi z Polski. Na targach Katowice nie tylko nie widać kryzysu, ale mamy do czynienia wręcz z nadmiarem urodzaju. Nie pamiętam, aby w długiej historii tych targów tak wiele firm przesunięto na listę oczekujących. Liczba podmiotów gospodarczych, chętnych do wystawienia się w Katowicach, jest tak imponująca, że moglibyśmy zorganizować równoległe targi dla tych, dla których zabrakło miejsca. Polskie górnictwo to nie tylko kopalnie i szeroko rozumiany przemysł wydobywczy, w którym pracuje ponad 100 tys. ludzi. To także tysiące firm kooperujących ze spółkami węglowymi. Są wśród nich zarówno małe, prężne firmy rodzinne, jak i firmy globalne, plasujące się na czołowych pozycjach w światowych rankingach producentów maszyn górniczych. Obecnie na równi z bogatymi zasobami węgla największym atutem polskiego górnictwa są techniki, technologie i usługi górnicze.
Dwa lata temu mówiło się oficjalnie, że prezentacje kombajnów i maszyn górniczych w ruchu ustąpią miejsca multimedialnym przekazom. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna. Na tegoroczne targi firmy przywiozą jednak ciężki sprzęt. O pozycji targów Katowice w Europie zdecydowała nie tylko kompleksowość ofert, ale również blisko 30-letnia tradycja przedstawiania maszyn i urządzeń w ruchu. Przekaz multimedialny jest nowoczesną formą prezentacji, ale nie oddaje klimatu ekspozycji górniczej. Dlatego nie tylko nie zmniejszyła się liczba wielkogabarytowych eksponatów, ale wręcz przeciwnie - notujemy kolejne rekordy. Bilans mocy, który musimy zapewnić naszym wystawcom, to ponad 3 MW przy napięciach do 6000 V. W tegorocznej edycji pojawiły się kombajny nie tylko polskiej produkcji, ale również firm zagranicznych. Pojawi się wielu egzotycznych wystawców i delegacji.
Czy oznacza to, że w trudnych czasach otwierają się dla naszych przedsiębiorców okołogórniczych nowe rynki zbytu?
Od kilku lat obserwujemy wzrost popularności naszych targów również w innych krajach, czego znakomity przykład stanowią tegoroczne ekspozycje narodowe firm brytyjskich i południowoafrykańskich. Po raz pierwszy gościć będziemy firmy ukraińskie, które zaprezentują swój dorobek w zakresie bezpieczeństwa pracy w górnictwie oraz budowy kombajnów. Z roku na rok otrzymujemy też coraz więcej zapytań chińskich producentów. Swój udział w targach potwierdziły misje handlowe z Francji, Czech, Turcji, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Indii, Chin, Wietnamu, Iranu i Ghany. Dokładamy wszelkich starań, by polskie targi górnicze przyciągały rzesze producentów i potencjalnych nabywców z całego świata.
Polska Technika Górnicza jako główny organizator targów buduje swój prestiż na światowym rynku m.in. dzięki Branżowemu Programowi Promocji Maszyn i Urządzeń Górniczych, który jest finansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Czy nasze firmy potrafią skorzystać z tej szansy?
Promocja branży stanowi jeden z filarów działalności Polskiej Techniki Górniczej. Nie moglibyśmy jednak pochwalić się osiągnięciami w tej dziedzinie, gdyby nie rosnąca ekspansja polskich producentów maszyn i urządzeń górniczych na rynkach zagranicznych. Cennym wsparciem zarówno dla nas, jak i dla przedsiębiorców jest zainaugurowany w ub.r. przez Ministerstwo Gospodarki Branżowy Program Promocji Maszyn i Urządzeń Górniczych. Obejmuje on m.in. udział w targach i misjach gospodarczych w Rosji, Kazachstanie, Wietnamie, Chinach, Indiach, Chile i Argentynie.
W czerwcu br. zorganizowaliśmy zbiorową ekspozycję polskich producentów na targach Ugol Rossii and Mining w Nowokuźniecku. Na powierzchni niemal 200 m kw. swoją ofertę zaprezentowało ponad 10 przedsiębiorców, co zaowocowało nagrodą organizatora targów - Kuzbass Fair. Stoisko w polskich barwach narodowych przyciągnęło tłumy zwiedzających. Nie bez echa przeszła również organizowana przez nas w Nowokuźniecku konferencja "Globalne wyzwania nowoczesnego górnictwa", którą poprowadził dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa prof. dr hab. inż. Józef Dubiński. Obecnie przygotowujemy udział przedsiębiorców w targach China Coal and Mining Expo, które odbędą się pod koniec października w Pekinie. Polska prezentacja zajmie kilkaset metrów kwadratowych. W przyszłym roku będziemy mieli przyjemność zaprosić polskich producentów na targi w Wietnamie, Rosji, Kazachstanie, na Ukrainie i w Chinach. Wart odnotowania jest również fakt, iż jedynym krajowym wydarzeniem wystawienniczym, przewidzianym w Branżowym Programie Maszyn i Urządzeń Górniczych, są targi Katowice 2013.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.