Podczas Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2013, które odbędą się Katowicach w dniach 10-13 września br., na stoisku Głównego Instytutu Górnictwa (nr 17 na antresoli) można będzie obejrzeć wiele interesujących, nowoczesnych rozwiązań dla górnictwa, m.in. specjalną sondę badawczą SIS-1, pozwalającą na zdalne prowadzenie inspekcji obudowy szybów górniczych.
Sonda umożliwia rejestrację wysokiej jakości obrazu obudowy szybu na całym jej obwodzie. Urządzenie SIS-1 pozwala także na pomiar głębokości ubytków obudowy za pomocą wbudowanych odległościomierzy laserowych i - co ważne - spełnia wymagania dyrektywy ATEX odnośnie stosowania w przestrzeniach zagrożonych wybuchem, potwierdzone odpowiednim certyfikatem.
Sonda została opracowana w Instytucie w ramach międzynarodowego projektu pt. Poprawa bezpieczeństwa szybów kopalnianych i nowe narzędzia do oceny ryzyka "MISSTER", współfinansowanego ze środków Funduszu Badawczego dla Węgla i Stali. Badania prowadzone przez GIG w ramach tego projektu obejmowały również zagadnienie stateczności szybów likwidowanych, m.in. różnych materiałów, mogących mieć zastosowanie do wypełniania szybów. Badano m.in. skład materiałów, uziarnienie czy też wpływ wysokości spadku swobodnego materiału zasypowego na zmianę jego uziarnienia.
Ważnym parametrem materiału stosowanego do likwidacji szybów jest wodoprzepuszczalność, dlatego też zaprojektowano i wykonano stanowisko badawcze do badań wodoprzepuszczalności materiałów zasypowych. Takie badania pozwalają na dokonanie oceny oraz dobór optymalnego materiału zasypowego do likwidacji szybów górniczych z uwagi na możliwość przepływu wody przez taki materiał, co jest jednym z czynników zapewniających skuteczny i bezpieczny przebieg robót likwidacyjnych, jak również wpływających na stateczność kolumny zasypowej po zakończeniu tych robót.
Ponadto wykonano szereg obliczeń numerycznych z wykorzystaniem programów PFC3D i FLAC3D, m.in. do oceny stanu naprężeń i przemieszczeń w kolumnie zasypowej, oddziaływania materiału na tamy budowane w rejonach wlotów do szybu oraz stanu ich wytężenia.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.