Przedstawiciele Śląskiego Centrum Radiometrii Środowiskowej im. Marii Goeppert-Meyer Głównego Instytutu Górnictwa w dniach 8-17 lipca 2013 r. odbyli wizytę roboczą na Wydziale Fizyki Technicznej Uniwersytetu Pekińskiego, zorganizowaną w ramach programu współpracy polsko-chińskiej, realizowanego przez polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W trakcie spotkań polscy naukowcy zaprezentowali potencjał badawczy GIG i funkcjonującego w jego ramach Centrum, omówiono także możliwości współpracy nad nowymi metodami pomiaru stężenia toronu i jego pochodnych (szlachetny gaz promieniotwórczy, który często występuje w chińskich kopalniach i budynkach mieszkalnych) oraz radonu i jego pochodnych. Seria wykładów dotyczyła również funkcjonowania systemu ochrony radiologicznej w polskich podziemnych zakładach górniczych oraz źródeł zagrożenia radiacyjnego w polskich kopalniach i sposobów monitorowania tego zjawiska. Z uwagi na duże zainteresowanie wizytą specjalistów GIG odbyło się również seminarium dla naukowców spoza Uniwersytetu Pekińskiego, m.in. dla: Narodowego Instytutu Ochrony Radiologicznej Chin, Narodowego Instytutu Metrologicznego, Uniwersytetu Południowochińskiego, Chińskiego Instytutu Energii Atomowej oraz Chińskiego Uniwersytetu Nauk Geologicznych. Obie jednostki są zainteresowane prowadzeniem współpracy naukowej, której dalszy przebieg omawiany będzie podczas wizyty przedstawicieli Uniwersytetu Pekińskiego w Głównym Instytucie Górnictwa w październiku br.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.