Główny Instytut Górnictwa jest koordynatorem projektu o akronimie COGAR - "Podziemne zgazowanie węgla w czynnej kopalni i obszarach o wysokim ryzyku" "(Underground Coal Gasification in operating mine and areas of high vulnerability)", którego realizacja rozpoczęła się w lipcu 2013 r.
Prace w projekcie skupiają się na oszacowaniu ryzyka podziemnego zgazowania węgla w warunkach czynnej kopalni. Wykonanych zostanie szereg pomiarów i badań laboratoryjnych, prowadzony też będzie monitoring danych zebranych podczas zaplanowanych prób podziemnego zgazowania w kopalni. Zbadane zostaną najważniejsze aspekty wiążące się z procesem podziemnego zgazowania węgla (UCG) i jego wpływem na otaczający georeaktor górotwór i podziemną infrastrukturę, na wody podziemne, potencjalne osiadanie powierzchni oraz na system kopalnianej wentylacji.
Dane te pozwolą na opracowanie nowej metodologii szacowania ryzyka procesu UCG, która jest niezbędna dla zaadaptowania technologii w warunkach pracujących kopalń, które cechują się wysokim ryzykiem. Opracowane zostaną też rekomendacje dla władz górniczych i zarządów przedsiębiorstw górniczych w zakresie prawnych aspektów wdrażania tej technologii w funkcjonujących kopalniach. Wartością dodaną projektu będzie określenie potencjalnego negatywnego wpływu podziemnego zgazowania węgla na terenach zurbanizowanych oraz jego wyeliminowanie.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
przykleiło się g..do okrętu i rzecze "cała na przód"
wraca nowe?
UCG-podzimne zgazowanie węgla to taki polski "biały słoń" czyli „White Elephant Sale”