25 czerwca 2013 r. w Główny Instytucie Górnictwa odbyło się seminarium prezentujące wyniki projektu pt. "Geomechanika i kontrola słabych spągów i ociosów" - akronim GEOSOFT. Wzięli w nim udział przedstawiciele firm produkujących wyposażenie dla górnictwa, spółek węglowych, jednostek naukowych oraz władz górniczych.
W ramach projektu przeprowadzono szereg interesujących prac badawczych, mających na celu opracowanie zaleceń dla konstruktorów, dotyczących projektowania obudów zmechanizowanych, przeznaczonych do pracy w warunkach słabych skał spągowych, oraz zasad prowadzenia obudowy zmechanizowanej w tych warunkach.
W trakcie seminarium przedstawiono:
• system on-line monitoringu pracy sekcji obudowy zmechanizowanej (ciśnienie w siłownikach, geometria sekcji, naprężenia w wybranych elementach sekcji), w który wyposażona została sekcja BW-16/34-POz;
• opracowaną poduszkę hydrauliczną, służącą do symulacji warunków słabych skał spągowych;
• przebieg i wyniki badań laboratoryjnych tej sekcji na stanowisku w ITG Komag;
• badania dołowe pracy sekcji obudowy zmechanizowanej w warunkach słabych skał spągowych (z wykorzystaniem opracowanego w projekcie systemu monitoringu on-line), które realizowane były w ZG Janina.
Podczas seminarium przedstawiono wyniki prac analitycznych i symulacji numerycznych, dotyczących odwzorowania pracy sekcji obudowy zmechanizowanej na słabych spągach. Na zakończenie kierownik projektu GEOSOFT w GIG dr inż. Sylwester Rajwa zaprezentował kierunki optymalizacji konstrukcji sekcji obudowy zmechanizowanej, przeznaczonej do pracy w warunkach miękkich spągów, oraz wytyczne dla konstruktorów i użytkowników takiej sekcji.
Projekt GEOSOFT finansowany był ze środków Funduszu Badawczego dla Węgla i Stali i koordynowany przez firmę Golder Associates z Wielkiej Brytanii. Partnerzy projektu to poza GIG: UK Coal i University of Nottingham (Wielka Brytania), Geocontrol (Hiszpania), Becker-Warkop Sp. z o. o. oraz Południowy Koncern Węglowy SA (Polska).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.