Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Górnicy spotkali się na podziemnej mszy i modlili się do patronki
24 lipca 2021
Jeszcze prostsza droga do czystego powietrza
19 lipca 2021
Górnicza Solidarność pod biurem poselskim premiera Morawieckiego
1 lipca 2021
Wybitny Ślązak patronem Katowice Airport
24 czerwca 2021
Prezes górniczej spółki obronił doktorat
23 czerwca 2021
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
14 lipca 2009 : : autor: Kajetan Berezowski - nettg.pl

Jerzy Buzek – nowa twarz Zjednoczonej Europy

fot:
Na ten moment czekaliśmy niecierpliwie. Czy rzeczywiście do tego dojdzie? Czy po pięciu latach członkowstwa w Unii Europejskie Polak stanie na czele organu ustawodawczego Zjednoczonej Europy? Dziś wiemy już na pewno - były polski premier, wybitny mąż stanu, europarlamentarzysta i - co podkreślamy z dumą - przyjaciel \"Trybuny Górniczej\" - objął jedno z najbardziej prestiżowych stanowisk Unii Europejskiej.

Październik 2006 r. Wielka gala w hotelu „Sheraton” w Brukseli. Prof. Jerzy Buzek odbiera prestiżową nagrodę tygodnika „The Parliament Magazine” w kategorii „nowoczesne technologie”. \"Trybuna Górnicza\" była obecna na uroczystości. Rozmawialiśmy z naszym laureatem tuż po wręczeniu mu nagrody.
- Traktuję to jako wyraz uznania do wszystkich posłów z nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej. To była ciężka praca, ale na szczęście efektywna. Taka, jaką znają od pokoleń Ślązacy. Przyznam, że czuję wciąż ogromne zobowiązanie wobec wyborców. W wyborach do Parlamentu Europejskiego uzyskałem przecież najlepszy wynik w skali całego kraju. Pragnę ich teraz zapewnić, że nie ma powrotu do czarnego Śląska. Jego miejsce zajmie Śląsk nowoczesnych technologii i czystego powietrza. Chciałem również, żeby wszyscy tu w Brukseli wiedzieli, iż jest wśród nich poseł ze Śląska, który prężnie działa. I tak się stało – mówił laureat.
Wymowny gest Jacka Saryusza Wolskiego ściskającego dłonie prof. Jerzego Buzka i Jana Olbrychta symbolizował siłę przebicia naszej reprezentacji w stolicy Zjednoczonej Europy.

Młodzi górnicy w Brukseli

Nasze kontakty z prof. Jerzym Buzkiem jako posłem do Parlamentu Europejskiego zainaugurowała pierwsza wyprawa uczniów szkół górniczych, na którą zaproszenie otrzymali najlepsi. Pomysł jej zorganizowania zrodził się właśnie w ów jesienny wieczór, po zakończeniu uroczystości wręczenia nagrody „The Parliament Magazine”. Wyjazd doszedł do skutku w czerwcu 2007 r. Po raz pierwszy w historii naszego członkostwa w Unii Europejskiej Brukselę odwiedzili najlepsi uczniowie szkół górniczych z województw śląskiego i małopolskiego: Michał Oleksik, Dariusz Musik, Rafał Strzęp, Jarosław Gąska, Michał Drabczyk i Dariusz Kot.

Uczniom klas górniczych towarzyszyła ponad czterdziestoosobowa grupa laureatów konkursów i olimpiad ze szkół ponadpodstawowych naszego regionu. Nikt nie krył zauroczenia miastem, ale też wszyscy najbardziej oczekiwali wizyty w gmachu Parlamentu Europejskiego. Przywitał ich tam prof. Jerzy Buzek przypominając, że polskie członkowstwo w Unii Europejskiej jest czymś niezwykle cennym.

- To nie szkodzi, że gramy na końcu tabeli. Ważne jest, że gramy w pierwszej lidze europejskiej. Wzorem swych rodziców musicie dołożyć wszelkich starań, aby tę naszą pozycję poprawiać. Kształćcie się więc, bo warto. Europa potrzebuje ludzi dobrze wykształconych, ale życzę Wam, żebyście swoją wymarzoną pracę znaleźli w Polsce – mówił śląski europarlamentarzysta.

Nikt nie został bez zdjęcia z gospodarzem spotkania, który notabene był gościem honorowym wieczornej kolacji.

- Musimy nauczyć się inaczej wykorzystywać węgiel niż dotąd. Nowoczesnej technologie jego spalania zapewnią Polsce niezależność energetyczną. Na bazie czystej energii z węgla trzeba rozwijać wszystkie inne gałęzie przemysłu. Cieszę się, że wybraliście ten trudny i odpowiedzialny zawód. Jestem przekonany, że jako technicy i inżynierowie znajdziecie dobrą pracę na Śląsku – mówił na zakończenie spotkania z naszą górniczą „siódemką” prof. Jerzy Buzek.

- To bardzo miło ze strony profesora, że zgodził się poświęcić nam chwilkę czasu na rozmowę. Wiemy jak wielką szansa dla naszego górnictwa są nowoczesne technologie. Widzimy w tej branży swoją przyszłość – zapewniał Rafał Strzęp z mysłowickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.

Czysty węgiel – szansą dla Europy

Jesienią tego samego roku „Trybuna Górnicza” przysłuchiwała się debacie energetycznej podczas obrad Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Pytaliśmy wówczas prof. Jerzego Buzka czy udało się mu już przekonać parlamentarzystów do nowoczesnych technologii czystego węgla.
- Unia Europejska zdecydowanie zamierza je wprowadzić. Na spotkaniach Komisji energii podkreślam od trzech lat, że działania w tym kierunku są niezbędne i konieczne. Wśród eurodeputowanych nie ma dzisiaj w zasadzie sprzeciwu. Węgiel jest jedynym surowcem mogącym w sposób długotrwały zapewnić wystarczającą ilość taniej energii. Jednak spośród wszystkich paliw przyczynia się najbardziej do efektu cieplarnianego i niezbędne są nowoczesne technologie spalania, aby ograniczyć, a potem wyeliminować emisję dwutlenku węgla. Jeśli Unia Europejska będzie wspierała wprowadzenie tych technologii to w ciągu najbliższych pięciu do siedmiu lat będą już one komercyjnie stosowane – zapewniał.

- Wierzę, że Polska będzie kluczowym krajem w skali Europy, który jako pierwszy owe technologie wprowadzi. Z pewnością powinniśmy rozpocząć inwestowanie w energię atomową. Nie jest to jednak łatwa sprawa i trzeba będzie na konkretne rozstrzygnięcia trochę jeszcze poczekać. Ale przecież węgiel wykorzystywany oszczędnie, bez emisyjnie z równoległą produkcją prądu, ciepła i chemikaliów, to świetny surowiec na całe dziesięciolecia. Trzeba budować nowe szyby, uruchamiać nowe pokłady. Należy również zmieniać polską energetykę. Zwłaszcza warto postawić na naukę, na prace badawcze nad nowoczesnymi technologiami węglowymi i myśleć już o ich stosowaniu także we współpracy z zagranicznymi ośrodkami naukowymi – wyjaśniał podkreślając potrzebę inwestowania w górnictwo.

Zjednoczona Europa Was potrzebuje

W czerwcu 2008 r. z zaproszenia prof. Jerzego Buzka skorzystali kolejni uczniowie śląskich szkół kształcących w kierunkach górniczych. Wśród szczęśliwców znaleźli się: Jarosław Połata i Mariusz Szymura, laureaci konkursu „O Lampkę Górniczą” z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku, a także Marcin Kozłowski z Powiatowego Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach i Dawid Panic z ZSZ w Wodzisławiu Śląskim. Ci dwaj ostatni uzyskali najwyższe średnie ocen w mijającym roku szkolnym. Wyjazd zaś stanowił nagrodę za wysokie ambicje i dobrą naukę.

- Byliśmy w gmachu Parlamentu Europejskiego, przyglądaliśmy się obradom i wysłuchaliśmy kilku prelekcji na tematy związane z jego strukturą i codzienna działalnością. Prof. Jerzy Buzek, gospodarz spotkania, opowiadał nam o swojej pracy i działaniach, jakie podejmuje na rzecz czystych technologii węglowych. Chcemy, aby branża dynamicznie się rozwijała dla dobra bezpieczeństwa energetycznego Polski i całej Unii – powiedział nam Mariusz Szymura.

- Węgiel wykorzystywany oszczędnie, bezemisyjnie z równoległą produkcją prądu, ciepła i chemikaliów, to świetny surowiec na całe dziesięciolecia. Branża górnicza potrzebuje świeżej krwi, dobrze wykształconych fachowców, bo ich najbardziej dziś brakuje – mówił do młodych górników nasz eurodeputowany.
- Profesor Buzek wspominał, że w całej Unii Europejskiej jest zapotrzebowanie na ok. 700 tys. inżynierów i zachęcał nas do wybierania właśnie technicznych kierunków studiów. Choć praca kusi, bo spółki węglowe nam ją gwarantują to perspektywa zdobycia wyższego wykształcenia jest równie interesująca – przyznał po spotkaniu Jarosław Połata.

Niespełna dwa miesiące przed tegorocznymi wyborami, na zaproszenie prof. Jerzego Buzka i pod patronatem „Trybuny Górniczej”, do Brukseli wybrali się laureaci konkursu wiedzy górniczej zorganizowanego podczas lutowej „Szkoły Eksploatacji Podziemnej”w Krakowie.
Przypomnijmy – po zaciętej i stojącej na wyjątkowo wysokim poziomie rywalizacji – pierwsze trzy miejsca zajęli w kolejności: Robert Król, Tomasz Bochenek (obaj AGH) i Michał Bienek (Politechnika Śląska).

Na Tomku Bochenku największe wrażenie wywarło właśnie spotkanie ze śląskim eurodeputowanym.

- Zwrócił szczególną uwagę na problem bezpieczeństwa energetycznego Polski, podkreślając tym samym ważność i znaczenie istnienia kopalń w Polsce. Mówił: \" Węgiel ma kolor czarny, ale przyszłość węgla w Unii Europejskiej na pewno nie rysuje się w czarnych kolorach\" – relacjonował student Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa.

Robert Król wtórował swoim kolegom:
- Jestem pod wrażeniem Brukseli i rosnącego poparcia dla węgla, jako paliwa, z którego można będzie produkować w przyszłości czystą energię. Ja wybrałem górnictwo i teraz mocno wierzę, że z węgla będziemy mieć jeszcze w Polsce duży pożytek. Dziękujemy serdecznie prof. Jerzemu Buzkowi i redakcji „Trybuny Górniczej” za wyjazd. Długo będziemy go wspominać.

Owacje dla zwycięzcy


W kwietniu br. zorganizowaliśmy na łamach „Trybuny Górniczej” konkurs na najlepszego śląskiego europarlamentarzystę w kadencji 2004-2009. Nietrudno domyśleć kto triumfował.

Naturalnie prof. Jerzy Buzek przygniatającą większością, ponad 3 tys., głosów naszych Czytelników. Wielu z nich przybyło 4 czerwca do Domu Kultury w Radzionkowie, by osobiście pogratulować laureatowi i życzyć mu zwycięstwa w wyborach.
- Serdecznie dziękuję za to wspaniałe wyróżnienie. Cieszę się, że mogę odebrać go dzisiaj, 4 czerwca, w tak ważnym dla Polski dniu, w dwudziestą rocznicę pierwszych wolnych wyborów. Wyróżnienie otrzymuję w Radzionkowie, mieście, które darzę wyjątkową sympatią, i do którego tak często wracam – mówił prof. Jerzy Buzek.

Publiczność, która do ostatniego miejsca wypełniła salę miejscowego Centrum Kultury zgotowała laureatowi gorącą owację. Jerzy Buzek zaproszony do udziału w konferencji zatytułowanej „Zmiany klimatu – człowiek i środowisko” zwrócił uwagę na ogromne przemiany, jakie przeszedł w ciągu ostatnich lat nasz region.
- Śląsk, dzięki ogromnemu potencjałowi przemysłowemu, a zwłaszcza górnictwu, staje się regionem innowacyjnym. Śląski Klaster Czystych Technologii Węglowych, Wspólnota Wiedzy i Innowacji, stwarzają niepowtarzalne szanse dalszego rozwoju regionu. Na to będą środki unijne. Instalacja wychwytywania i składowania CO2 budowana przez Południowy Koncern Energetyczny w Kędzierzynie Koźlu oraz instalacja CCS w Elektrowni Bełchatów mogą liczyć na dofinansowanie rzędu 1 mld zł – przekonywał podczas swego wystąpienia.

Laureat konkursu na najlepszego śląskiego europarlamentarzystę zwrócił się także do młodzieży:
- Polska dzięki swemu członkowstwu w Unii Europejskiej dynamicznie się rozwija. W ciągu ostatnich pięciu lat właśnie w ochronie środowiska zrobiliśmy największe postępy. To od Was, młodych zależy, czy ten sukces będzie nadal pomnażany we wszystkich dziedzinach gospodarki. –
Cztery dni później było już wszystko jasne – prof. Jerzy Buzek wygrywa wybory do Parlamentu Europejskiego bijąc swój rekord sprzed pięciu lat. Ponad 393 tys. głosów – ten wynik mówi sam za siebie.

I wreszcie dzisiejszy dzień. Dzień niezwykle ważny dla nas Polaków, dla Śląska, dla całego polskiego górnictwa. Prof. Jerzy Buzek zostaje wybrany na stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. To wspaniałe ukoronowanie jego politycznej kariery.

W galerii: Jerzy Buzek (zdjęcia: Jarosław Galusek, Kajetan Berezowski - nettg.pl)

Strona 1 z 0

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

Google-ad id 34
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (1) pokaż wszystkie
  • Rado 2 stycznia 2015 22:29:54
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • ICGVC
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Pożar magazynu w rejonie szybu
30 lipca 2021
9219
Na polski atom nie postawię ani złotówki
31 lipca 2021
8643
Jastrzębskia Spółka Węglowa ma znów trzech wiceprezesów
31 lipca 2021
8465
Pomysł, który wypalił
31 lipca 2021
7282
Tysiąc złotych dla pracownika za zaszczepienie się
30 lipca 2021
5316
Miliardy na wygaszanie branży węglowej
31 lipca 2021
4761
Cisza przed burzą w kopalniach? Zbliża się 4. fala pandemii
4 sierpnia 2021
3572
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Twoje urządzenie:
Partnerzy portalu