Od złożenia kwiatów pod pomnikiem Wojciecha Korfantego w Katowicach rozpocznie się kongres Prawa i Sprawiedliwości, który odbędzie się w dniach 28-30 czerwca. Jak dowiedział się portal górniczy nettg.pl, to właśnie Śląsk i śląska gospodarka będą tematem obrad kongresu w pierwszym dniu jego trwania.
Piątkowe obrady toczyć się będą w Oku Miasta na katowickim Rondzie. Wśród prelegentów panelu zabierających głos w dyskusji o kondycji Górnego Śląska znajdą się prof. Antoni Barciak, który mówił będzie o śląskiej tożsamości, prof. Franciszek Piontek, referujący zagadnienia związane z potencjałem społeczno-gospodarczym województwa, prof. Krystian Probierz, który zajmie się problematyką pakietu klimatycznego i wydobycia węgla oraz prof. Jan Wojtyła, koncentrujący się na zatrudnieniu, jako podstawowym wyzwaniu dla polskiej gospodarki.
- Zarówno na początku, jak i na końcu przewidujemy wystąpienie prezesa Jarosława Kaczyńskiego - informował podczas konferencji prasowej zapowiadającej kongres poseł PiS Wojciech Szarama.
W sobotę i niedzielę kolejnych 9. paneli tematycznych kongresu przeprowadzonych zostanie w siedzibie Targów Expo Silesia w Sosnowcu. Podczas sobotnich obrad odbędą się wybory prezesa Prawa i Sprawiedliwości, członków Rady Politycznej, Sądu Koleżeńskiego i Komisji Rewizyjnej.
- Wynik tych wyborów chcielibyśmy podać już w sobotę po południu - stwierdził Szarama.
- Jako parlamentarzyści ziemi śląskiej uważamy, że zorganizowanie kongresu tak dużego ugrupowania jak PiS na Śląsku jest wielką promocją regionu. Prawo i Sprawiedliwość ma dobrą diagnozę tego, co dzieje się w województwie śląskim, stąd docenia jego rolę w polskiej gospodarce. Motywem pierwszego dnia kongresu jest pokazanie Śląska jako fundamentu polskiej gospodarki, fundamentu, który dzisiaj potrzebuje wsparcia przez decyzje centralne - wyjaśniał przesłanki lokalizacji kongresu na Śląsku poseł Grzegorz Tobiszowski.
Tobiszowski wskazał także na kilka elementów programu Prawa i Sprawiedliwości, które bezpośrednio dotyczą górnictwa i jego wpływu na otoczenie. Stwierdził, że PiS podtrzymuje stanowisko, iż węgiel kamienny jest fundamentem polskiej energetyki, któremu trzeba podporządkować inwestycje energetyczne w Opolu, Ostrołęce i Rybniku. Przypomniał też o zagrożeniu, jakim dla polskiej energetyki i górnictwa jest pakiet energetyczno-klimatyczny. Poseł postulował kontynuację i wsparcie badań prowadzonych przez IChPW i GIG nad czystymi technologiami węglowymi. Wskazał także na konieczność opracowania programu zagospodarowania terenów poprzemysłowych, które należy "zwrócić inwestycjom" oraz rewitalizację zaniedbanych po restrukturyzacji przemysłu dzielnic miejskich (zadanie to dotyczy w jego opinii zarówno substancji mieszkaniowej jak i ludzi, wśród których pojawia się już trzecie pokolenie bezrobotnych).
- Regionalnie nie jesteśmy się w stanie z tym problemem uporać, tu musi powstać program dla Śląska ze wsparciem centralnym - podsumował Tobiszowski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
O której to spotkanie w piątek jest i gdzie dokładnie ?
przyjeżdżajcie do Brzeszcz ratować kopalnię