W czerwcu 2013 r. kończy się trzyletnia współpraca czeskich i polskich realizatorów projektu AIR SILESIA: System informacji o jakości powietrza na obszarze pogranicza polsko-czeskiego w rejonie Śląska i Moraw. Jego celem było stworzenie regionalnego systemu informacji o jakości powietrza w obszarze pogranicza polsko-czeskiego, którego zanieczyszczenia są najwyższe w Europie. Jest to spowodowane emisją zanieczyszczeń z licznych źródeł komunalnych, przemysłowych i komunikacyjnych, usytuowanych w silnie uprzemysłowionym obszarze tego makroregionu.
Powstanie wspólnej metodologii oceny jakości powietrza umożliwiło opracowanie modelu transgranicznego transportu zanieczyszczeń oraz prognozowanie występowania epizodów wysokich stężeń zanieczyszczeń powietrza. Opracowany został system informacji internetowej oraz elektronicznej o jakości powietrza na danym obszarze dla potrzeb zarządzania środowiskiem i dla informowania społeczności lokalnej.
Rezultaty realizacji projektu będą prezentowane podczas konferencji zamykającej projekt, która odbędzie się w piątek, 14 czerwca 2013 r., o godzinie 10.00 w Ratuszu Miejskim w Cieszynie. Szczegółowe informacje o projekcie są również publikowane na stronie internetowej: www.air-silesia.eu.
Partnerami projektu poza Głównym Instytutem Górnictwa są: Instytut Zdrowia Publicznego w Ostrawie (lider), Czeski Instytut Hydrometeorologiczny, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska PAN w Zabrzu, VSB - Uniwersytet Techniczny w Ostrawie. Projekt był realizowany w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013 i jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.