Powołany w styczniu i liczący dotąd ok. 30 partnerów Śląski Klaster Multimedialny zachęca firmy do współpracy m.in. pod kątem nowych środków unijnych. Przedsięwzięcie ma aranżować współpracę niewielkich firm z naukowcami i wspierać je we wdrażaniu innowacji.
Klaster współorganizował w środę w Katowicach konferencję i prezentację rozwiązań informatycznych i medialnych. Było to jedno z pierwszych takich wydarzeń w regionie - stwarzających przedsiębiorcom z branży rozwiązań teleinformatycznych i multimedialnych możliwość nawiązania współpracy z potencjalnymi partnerami biznesowymi i naukowymi.
- Wszyscy mówią patetycznie: twórzmy projekty, innowacje. Przedsiębiorca z naukowcem nie stworzą jednak i nie zbudują projektu na ulicy. My chcemy odpowiedzieć na pytanie, gdzie te środowiska mają się poznać, poznać swoją ofertę, porozmawiać o swoich pomysłach - klaster jest do tego idealnym narzędziem - zaznaczyła prezes Klastra Joanna Sochacka.
Klaster - prócz m.in. comiesięcznych spotkań uczestników - w ostatnich miesiącach rozpoczął współpracę z podobnymi organizacjami z krajów uznawanych za najbardziej innowacyjne w Europie - Szwecji i Danii. Tamtejsze doświadczenia wykorzystano przy środowym spotkaniu - uczestnicy Klastra w 10-minutowych prezentacjach opowiadali o swojej działalności, produktach i potrzebach, a całość zaaranżowano w sposób sprzyjający bezpośrednim rozmowom.
Wicemarszałek woj. śląskiego Mariusz Kleszczewski mówił uczestnikom spotkania, że Śląskie jest jednym z pięciu polskich województw o największym potencjale innowacyjności. Przypomniał, że w 2003 r. region był pierwszym w kraju, który przyjął Regionalną Strategię Innowacji, w ub. roku zaktualizowaną do 2020 r. Wskazuje ona, że branżami i dziedzinami szczególnie ważnymi dla regionalnej gospodarki są medycyna, technologie informacyjno-komunikacyjne oraz energetyka.
Informację o możliwościach wsparcia projektów z tych dziedzin nowymi środkami unijnymi przedstawił Rafał Biegański z wydziału rozwoju regionalnego urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego.
Obecna wersja opracowywanego ciągle Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 zakłada, że projekty z tych dziedzin będą finansowane w ramach jego czterech pierwszych tzw. priorytetów. Nadano im nazwy: Nowoczesna gospodarka, Cyfrowe Śląskie, Wzmocnienie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw oraz Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna.
Według obecnego projektu RPO w ramach Nowoczesnej gospodarki finansowane mają być infrastruktura badawcza i badania, innowacje w przedsiębiorstwach, zakupy wyników prac badawczych czy licencji, tworzenie struktur badawczo-rozwojowych, komercjalizacja badań czy wspieranie instytucji otoczenia biznesu w zakresie profesjonalizacji usług.
Cyfrowe Śląskie ma wspierać działania na rzecz e-usług publicznych i digitalizacji istniejących treści, a także rozwoju e-biznesu oraz e-handlu.
Wzmocnienie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw ma obejmować m.in. zakupy innowacji, promocję eksportu, uzbrajanie terenów zdegradowanych i poprzemysłowych, wspieranie przedsiębiorstw z branży turystycznej, wspieranie mikroprzedsiębiorstw, rozwój usług instytucji otoczenia biznesu czy rozwój klastrów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.