Przemysł górniczy rozwija się w szybkim tempie zwłaszcza w Rosji, Ameryce Południowej, Indiach, Chinach i Wietnamie. Nadarza się więc doskonała okazja do promowania osiągnięć naszej branży okołogórniczej w tych rejonach świata.
Rośnie zainteresowanie Branżowym Programem Promocji Branży Maszyn i Urządzeń Górniczych. Już prawie 20 polskich firm prezentuje swój dorobek na zagranicznych targach i wystawach.
- Program jest pomysłem resortu gospodarki i powstał przy współpracy z głównymi polskimi eksporterami w branży okołogórniczej. Ma na celu wsparcie udziału przedsiębiorców w wydarzeniach promocyjnych oraz oddziaływanie na daną branżę jako całość - wyjaśnia Mateusz Cuman z Departamentu Instrumentów Wsparcia Ministerstwa Gospodarki.
Wiosną ub.r. Krajowa Izba Gospodarcza jako lider Konsorcjum Górnictwo Polskie, w którego skład wchodzą także Polska Technika Górnicza i Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa, wygrała przetarg Ministerstwa Gospodarki na realizację przedsięwzięcia w ramach poddziałania zatytułowanego "Promocja polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych". Międzynarodowe Targi BC Mumbai 2013, które odbyły się w lutym, były pierwszym wydarzeniem targowym realizowanym w ramach Programu Promocji Branży Maszyn i Urządzeń Górniczych. Indyjska gospodarka rozwija się w szybkim tempie. Motorem jej rozwoju są zwłaszcza firmy prywatne, stosunkowo nowoczesny i zdyscyplinowany rynek finansowy. Dziś Indie znajdują się w gronie 10 najszybciej rozwijających się gospodarek świata. Kolejnym kierunkiem była Argentyna i Targi Arminera. Rynek południowoamerykański rozwija się w szybkim tempie właśnie dzięki górnictwu. Zapotrzebowanie na maszyny i technologie rośnie z roku na rok.
- Do końca marca 2015 r. Konsorcjum Górnictwo Polskie zrealizuje kolejne misje do: Rosji, Chin, Chile, Kazachstanu, Argentyny i Wietnamu - wyjaśnia Marek Brzenczek, prezes zarządu Polskiej Techniki Górniczej.
W lipcu zorganizowany zostanie wyjazd na targi Ugol Rossii and Mining w Nowokuźniecku. W październiku nasi przedsiębiorcy będą się promować w Pekinie podczas imprezy China Coal and Mining Expo 2013. Ponadto w październiku Konsorcjum szykuje misję handlową do tego kraju.
- Targi w Nowokuźniecku zbliżają się wielkimi krokami. Zgłoszeń jest bardzo dużo. Nasze stanowisko narodowe liczyć będzie prócz Polskiej Techniki Górniczej 10 firm. Są to: Carboautomatyka, Damel, Faser, Eltel, Apator Mining, Demetrix, Stalkowent, Powen-Wafapomp, Hydrotech, Martech-Plus. Własne stoisko szykuje Grupa Famur - wylicza Agata Zielińska-Borkowska, wiceprezes zarządu PTG.
My zaś dodajmy, że udziałowi naszych firm towarzyszyć będzie branżowa konferencja, zatytułowana "Globalne wyzwania nowoczesnego górnictwa - oferta polskich producentów maszyn i urządzeń", którą poprowadzi prof. Józef Dubiński, dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.
Podmiot gospodarczy uczestniczący w Programie może uzyskać 75 proc. refundacji z tytułu poniesionych kosztów udziału w wybranych działaniach promocyjnych pod warunkiem, że zadeklaruje swój udział w przynajmniej połowie z zaplanowanych zdarzeń promocyjnych, czyli 10 z nich.
- Nabór wniosków jest jeszcze otwarty. Pozostało jeszcze ok. 7 mln zł z alokacji przewidzianej w ramach konkursu. Wnioski przyjmuje Departament Wdrażania Programów Operacyjnych Ministerstwa Gospodarki - potwierdza Mateusz Cuman. Warto podkreślić, że Program Promocji Branży Maszyn i Urządzeń Górniczych w latach 2012-2015 zostanie sfinansowany z unijnych środków w ramach programu Innowacyjna gospodarka.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.