Problematyka zjawisk dynamicznych zachodzących w górotworze należy do grupy najważniejszych zagadnień z którymi zmaga się górnictwo w całym świecie. Dla zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa załóg górniczych pracujących pod ziemią w coraz głębszych kopalniach konieczne jest precyzyjne poznanie mechanizmów aktywności sejsmicznej górotworu oraz ich wpływu na obudowę wyrobisk w celu dobrania najskuteczniejszych sposobów zabezpieczenia przestrzeni roboczej.
Doceniając rolę i znaczenie wspomnianej problematyki w Głównym Instytucie Górnictwa zrealizowana została monografia pt. "Rola obudowy w utrzymaniu wyrobisk korytarzowych w warunkach zagrożenia tąpaniami". W opracowaniu kompleksowo przeanalizowano problemy oceny stanu zagrożenia wstrząsami górotworu i tąpaniami oraz ich wzajemnymi zależnościami. Omówione zostały metody doboru obudowy wyrobisk korytarzowych, stosowane obecnie w kopalniach, dokonano też szczegółowej analizy uszkodzeń obudowy, jakie wystąpiły w trakcie tąpnięć począwszy od 1990 r. Wynika z niej, że 89 proc. tąpnięć miało miejsce w wyrobiskach korytarzowych.
Na podstawie zebranych informacji opracowano sieciową bazę danych o uszkodzeniach obudowy oraz opracowano ujednoliconą procedurę opisu tąpnięcia. Opracowanie zawiera autorską metodę prognozowania utraty funkcjonalności wyrobiska, metodę obliczania prawdopodobieństwa wystąpienia tąpnięcia, ilościową metodę oceny ryzyka zawodowego oraz metodę projektowania obudowy opartą o bilans energii kinetycznej przemieszczającego się do wyrobiska górotworu i pracy obudowy. Na tej podstawie zaproponowano wzorce obudowy do zastosowania w praktyce.
Monografia stanowi rozprawę habilitacyjną dr. inż. Andrzeja Nierobisza. Została ona oceniona przez czterech recenzentów jako cenna pozycja o dużych walorach naukowych i utylitarnych, stanowiąca znaczny wkład w rozwój nauk górniczych. Za szczególnie cenne recenzenci uznali opisane w rozprawie badania laboratoryjne i kopalniane odporności dynamicznej obudowy podporowej, kotwowo-podporowej i samodzielnej kotwowej. Opracowane w oparciu o uzyskane wyniki metody zostały uznane przez recenzentów za oryginalne osiągnięcie naukowo-badawcze.
Recenzenci podkreślili również, że rozprawa obok celów naukowych może pełnić rolę podręcznika dla kopalnianych inżynierów górniczych specjalizujących się w projektowaniu i wykonywaniu obudowy wyrobisk korytarzowych.Może być również przydatna dla inspektorów urzędów górniczych przy kontroli poprawności wykonania obudowy konkretnego wyrobiska korytarzowego, a także dla wypracowania lokalnych kryteriów wzmocnienia obudowy na wybranych krytycznych odcinkach wyrobisk.
Biorąc pod uwagę znaczący i wysoko oceniany dorobek naukowo-badawczy habilitanta, pozytywne opinie o rozprawie recenzentów oraz pomyślny przebieg kolokwium habilitacyjnego Rada Naukowa Głównego Instytutu Górnictwa nadała dr inż. A.Nierobiszowi stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauki górnicze, dyscyplinie górnictwo i geologia inżynierska.
Monografię dr. hab. inż. Nierobisz można nabyć w Zespole Wydawnictw i Usług Poligraficznych GIG, tel.32/259 24 03, 32/259 24 04.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.