Zielone światło zapalono w USA dla nowej "zielonej" technologii, która pozwoli na wytopienie 100 tys. t żelaznego granulatu rocznie.
Korporacja Carbontec Energy ma zamiar wykorzystać resztki po burakach cukrowych, zrębki drewna i inne rodzaje biomasy do wytopu rudy żelaza w Jemastown w Północnej Dakocie w USA - donosi portal mining.com.
Kompania ogłosiła, że jej technologia "może pokaźnie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, tlenków siarki, azotu i rtęci, która towarzyszy piecom hutniczym na koks i tradycyjnej produkcji stali na całym świecie".
Pierwsz faza projektu będzie kosztować 60 mln dol, ale roczny przychód z całego przedsięwzięcie wyniesie 50 mln dol. Nowa instalacja zajmie powierzchnię ok. 7,5 tys. m kw. i ma zostać otwarta w przyszłym roku.
Docelowa produkcja wyniesie do 300 tys. t rocznie. Zawartość żelaza w wytopionym granulacie ma osiągnąć 95 do 96 proc.
Firma opatentowała swój proces technologiczny, którego opracowanie poprzedziło 5 lat badań. John Simmons, przewodniczący rady nadzorczej Carbontec Energy Corporation mówi, że węgiel w piecu hutniczym zostanie całkowicie zastąpiony biomasą. Zakład ma przetapiać koncentrat rudy żelaza wydobywany w północnej Minnesocie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.