Zastęp ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego SA w Bytomiu w dniach 24-26 kwietnia będzie reprezentować Stację podczas Austriackiego Dnia Ratownictwa Górniczego w Bad Bleiberg w Austrii - poinformowała portal górniczy nettg.pl Aleksandra Szatkowska-Mejer, rzecznik prasowy CSRG.
Podczas trzydniowej wizyty polscy ratownicy górniczy wraz z ratownikami z Austrii (7 zastępów), Niemiec (2 zastępy), Słowenii ( 1 zastęp) i Czech (1 zastęp) wezmą udział we wspólnych ćwiczeniach ratowniczych w kopalni Terra Mystica.
Niewątpliwie będzie to kolejne nowe doświadczenie, gdzie kilka międzynarodowych drużyn będzie musiało się zgrać i wspólnie przeprowadzić akcję ratunkową według zaaranżowanej katastrofy - mówi Marek Zawartka, zastępca kierownika drużyny specjalistycznej z CSRG.
Scenariusz ćwiczeń zakłada, że w kopalni wykoleił się pociąg, który uszkodził przewody elektryczne. Wybucha pożar, a dym wypełnia wyrobiska. Ludzie zostają ranni, a ci, którzy mogą, uciekają do starych rejonów kopalni.
Ćwiczenia będą obejmować poszukiwanie i ratowanie osób w różnych częściach kopalni. Ich elementem będzie, m.in. wspinaczka w trudnych warunkach.
Na potrzeby akcji lokalny rząd Karyntii, specjaliści z Bleibergu oraz reprezentanci austriackiego nadzoru górniczego utworzą sztab operacyjny.
Podczas wizyty ratownicy uczestniczyć będą także w sesjach tematycznych m.in. na temat: górnictwa ołowiu w okręgu Bleiberg, sytuacji kryzysowych w górnictwie, zasad ewakuacji pod ziemią, ratowania z użyciem sprzętu linowego, a także na temat innowacji w zakresie technik zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości.
Kopalnia Terra Mystica leży na zachód od Villach, w dolinie potoku Weißenbach. Obecnie jest to Muzeum Górnictwa w Bad Bleiberg. Założone zostało w roku 1995/96, poświęcone jest historii wydobywania ołowiu i cynku oraz hutnictwa w Bleiberger Tal. Pokazowa kopalnia kryje nie tylko najdłuższą w Europie, 68-metrową zjeżdżalnię dla górników i jedyną w Austrii windę w szybie udostępnioną dla zwiedzających, ale także najstarszy sztandar górniczy na świecie. Przy utrzymującej się stale temperaturze 9 st. C w sztolni panuje klimat sprzyjający odblokowaniu dróg oddechowych. W kopalni istnieje ok. 1300 km wyrobisk.
W galerii: Trening ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego przed wyjazdem do Austrii (zdjęcia: CSRG)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.