W Polsce do związków zawodowych należy już tylko 15 proc. zatrudnionych - informuje wtorkowy (16 kwietnia) Dziennik Gazeta Prawna.
Szeregi związków zawodowych w Polsce topnieją. Pogarszająca się sytuacja gospodarcza powoduje, że pracownicy nie garną się do nich i nie liczą, że w ten sposób chronione będą ich etaty. Podobny trend dotyczy wszystkich państw Zachodu - wynika z danych OECD przeanalizowanych przez DGP.
Rekordowym dla związków zawodowych był rok 1993. Wówczas należał do nich co trzeci pracujący Polak. Siedemnaście lat później w związkach było już tylko 15 proc. zatrudnionych. Jak zaznacza DGP jest to jeden z najniższych wskaźników wśród rozwiniętych gospodarek.
"W minionej dekadzie Polska znalazła się na czwartym miejscu pod względem tempa spadku wskaźnika uzwiązkowienia wśród państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), grupującej obecnie 34 najsilniej uprzemysłowione państwa świata. Szybciej niż u nas spadały wpływy związków jedynie na Słowacji, w Czechach, na Węgrzech i w... Szwecji. Na Słowacji omawiany wskaźnik spadł w ciągu dekady o 19 pkt proc., w Polsce - o 9 pkt proc." - czytamy w DGP.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.