W ubiegłą sobotę (6 kwietnia) w wieku 92 lat zmarł profesor Henryk Bystroń - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez Główny Instytut Górnictwa, z którym profesor był związany niemal od początku swej działalności zawodowej i naukowej.
Prof. Bystroń przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Zakładu Wentylacji i Pożarów GIG, późniejszego Zakładu Aerologii Górniczej, który pod jego kierunkiem realizował niezwykle ważne dla polskiego przemysłu wydobywczego prace z zakresu bezpieczeństwa klimatycznego w polskich kopalniach.
W latach 1978-1981 pełnił też funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Bezpieczeństwa Górniczego w GIG, a od 1982 do 1990 r. funkcje zastępcy dyrektora Ośrodka Naukowo-Badawczego ds. Eksploatacji Górniczej GIG w Katowicach i zastępcy dyrektora Ośrodka Naukowo-Badawczego ds. Bezpieczeństwa Górniczego KD Barbara.
Prof. Bystronia był autorem szeregu publikacji i opracowań z zakresu problemów wentylacji i klimatyzacji kopalń. Co ważniejsze jego kwalifikacje i umiejętności były niezwykle szanowane przez wszystkie osoby z którymi współpracował. Na jego bogaty dorobek naukowy składa się ponad 200 publikacji, 13 patentów, 4 wzorów użytkowych i 8 projektów racjonalizatorskich.
Tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w 1981 r. Od 1991 r. był członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. Był przewodniczącym Sekcji Aerologii Górniczej Komisji Górniczej Oddziału PAN w Katowicach. Niemal do końca życia uczestniczył w pracach Komitetu Górnictwa Polskiej Akademii Nauk oraz Oddziału PAN-Katowice. Od 1954 r. brał udział w setkach akcji ratowniczych i przeciwpożarowych w kopalniach węgla kamiennego.
Nagrodzony wieloma cennymi odznaczeniami państwowymi, resortowymi i zagranicznymi m.in.: Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Złotą Odznaką Zasłużony dla górnictwa RP. Był wyróżniony m.in Honorową Szpadą Górniczą (dwukrotnie), oraz Złotą Odznaką Racjonalizatora Produkcji i nagrodą Men of the Year representing Poland 2008 w USA.
W Głównym Instytucie Górnictwa prof. Bystroń stworzył własną szkołę naukową, która wykształciła szereg doskonałych specjalistów cenionych w kraju i poza jego granicami.
Warto zaznaczyć, że wiele z rozwiązań stworzonych przez prof. Bystronia miało przełomowe znaczenie dla górnictwa i do dziś korzystają z nich górniczy praktycy, a wykładowcy na uczelniach opierają się na nich przy kształceniu kolejnych pokoleń studentów.
O tym jak wielki wpływ na polskie górnictwo miał prof. Bystroń można było się przekonać w 2010 r., kiedy w Głównym Instytucie Górnictwa obchodził swoje urodziny. Wówczas z życzeniami przybyło wielu znakomitych gości reprezentujących polskie uczelnie, instytuty naukowe oraz spółki górnicze. Relację z tej uroczystości oraz galerię zdjęć można obejrzeć pod tym linkiem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.