We wtorek (26 marca) od 3.00 nad ranem trwa solidarnościowy strajk generalny na Śląsku i w Zagłębiu. Akcje rozpoczęli pracownicy komunikacji miejskiej. Trzy godziny później protesty wystartowały w zakładach przemysłowych województwa śląskiego. O godzinie 8. strajkować mają pracownicy kolei i oświaty. Przypomnijmy, że w każdej z branż akcja potrwa 2 godziny.
Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz symbolicznie symbolicznie otworzył akcje strajkową w przemyśle w Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej.
- Hutnictwo to ten dział który jest najbardziej zagrożony ograniczeniem poziomu produkcji i utratą miejsc pracy - mówił przed bramą zakładu Dominik Kolorz
- Ten strajk to wyraz determinacji mieszkańców Śląska i Zagłębia. Mam nadzieję, że ta iskra ze Śląska będzie sygnałem dla całego kraju, że można i trzeba walczyć o swoje prawa - podkreślił szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
Jak pierwsi, o godzinie 3.00, strajk rozpoczęli pracownicy Tramwajów Śląskich - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez śląsko-dabrowską "S".
- Akcja została przeprowadzona w pięciu zajezdniach. Od 3.00 do 4.15 na trasy nie wyjechał około 60 tramwajów. Ok. 6.00 ruch został unormowany. Choć strajk w naszym zakładzie już się zakończył, do końca dniówki tramwaje będą jeździły oflagowane - powiedział Antoni Krzęciesa, szef Solidarności w Tramwajach Śląskich.
Od 3.15 do 4.15 strajkowała też autobusowa komunikacja miejska.
- W sumie na trasy w całym regionie nie wyjechało ponad 150 autobusów. Teraz ruch już wrócił do normy - poinformował Andrzej Badura, szef Regionalnej Sekcji Komunikacji Miejskiej NSZZ Solidarność.
O 6.00 rozpoczął się strajk w zakładach przemysłowych. O 8.00 do strajku przystąpi kolej i oświata. Poszczególne zakłady i branże prowadzą dwugodzinne akcje strajkowe.
W przypadku kopalń do pracy oddelegowana jest tylko niewielka część pracowników, którzy są odpowiedzialni za utrzymanie ruchu zakładów i zapewnienie bezpieczeństwa.
Wtorkowym protestom będą towarzyszyć pikiety w sześciu miastach regionu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.