Zastępcza komunikacja autobusowa, honorowanie biletów innych przewoźników kolejowych, informatorzy na dworcach oraz wydłużone godziny pracy infolinii - tak skutki zapowiedzianego na wtorek strajku generalnego w woj. śląskim chcą łagodzić Koleje Śląskie.
O zakończeniu przygotowań związanych z zapewnieniem obsługi pasażerskiej w trakcie strajku organizowanego przez Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy poinformował w niedzielę rzecznik spółki Maciej Zaremba.
Koleje Śląskie zapewnią zastępczą komunikację autobusową w czasie trwania akcji strajkowej, tj. od godz. 8 do godz. 10. Konduktorzy będą honorować bilety innych przewoźników kolejowych, także w sytuacji, gdy pasażer rozpocznie podróż w godzinach strajku, a zakończy ją po godzinie 10.
Na stacjach: Katowice, Sosnowiec, Częstochowa, Czechowice-Dziedzice, Bielsko-Biała, Rybnik oraz Tarnowskie Góry będą obecni pracownicy Kolei Śląskich. Będą oni informowali o aktualnej sytuacji związanej z utrudnieniami w ruchu, kierowali do przystanków zastępczej komunikacji autobusowej oraz udzielali informacji związanych z honorowaniem przez KŚ biletów innych przewoźników. Informatorzy będą nosili kamizelki odblaskowe z napisem "Koleje Śląskie".
Wydłużony zostanie czas pracy działającego na dworcu w Katowicach Centrum Obsługi Pasażera - od godz. 5 do 19.30, oraz Biura Obsługi Klienta, które m.in. prowadzi infolinię o nr +48 32 428 88 88 i korespondencję mailową z pasażerami. We wtorek będzie działać od godz. 5 do 20.
Punkty megafonowe Kolei Śląskich będą na bieżąco wygłaszać komunikaty związane z utrudnieniami w ruchu oraz informować o godzinach odjazdów zastępczej komunikacji autobusowej. Obsada megafonów na czas akcji strajkowej zostanie zwiększona.
- Bardzo istotne było, aby jak najwcześniej udostępnić pasażerom rozkład jazdy autobusów - nie tylko na naszej stronie www.kolejeslaskie.com, ale także w Centrum Obsługi Pasażerskiej i poprzez infolinię. Nie każdy korzysta z internetu, a zależało nam, aby podróżni mieli możliwość zapoznania się ze zmianami przynajmniej 24 godziny przed strajkiem - powiedział Maciej Zaremba.
- Autobus kursuje inaczej niż pociąg, stąd tak ważne jest sprawdzanie godzin połączeń i dokładnych tras przejazdów w przypadku komunikacji zastępczej - dodał.
Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy ogłosił strajk generalny na 26 marca wobec braku porozumienia z przedstawicielami rządu m.in. w sprawie uelastycznienia czasu pracy, założeń ustawy antykryzysowej, wsparcia dla przemysłu energochłonnego oraz utrzymania emerytur pomostowych. Według związkowców strajk potrwa dwie godziny w każdym z zakładów biorących udział w akcji. Większość ma strajkować od godz. 6 do 8, ale np. kolej i oświata od godz. 8 do 10.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.