Zostały już zawarte pierwsze umowy kredytowe w ramach programu aktywizacji zawodowej, adresowanego głównie do wdów po górnikach, którzy zginęli w wypadkach przy pracy. Po kilku miesiącach od jego uruchomienia dopiero się rozkręca, niemniej rosnące zainteresowanie ofertą taniego kredytu sygnalizuje wzmożony napływ wniosków.
Ideą projektu jest - przypomnijmy - wsparcie kapitałem "rozruchowym" drobnych inicjatyw gospodarczych, podejmowanych przez rodziny poszkodowanych w pracy górników. Śląski Bank Spółdzielczy Silesia - odwołujący się do przeszło stuletniej tradycji obecności na finansowym rynku Śląska i działalności na rzecz tutejszej społeczności lokalnej - wziął na siebie rolę operatora programu. Jego inicjatorami - odnotujmy - jest kwartet: Kompania Węglowa, Katowicki Holding Węglowy, jego Spółka Szkoleniowa oraz Fundacja Rodzin Górniczych. To on, sięgającymi około 6 mln zł środkami, stworzył swoisty gwarancyjny parasol nad programem, który ma pobudzić rozpoczęcie przez beneficjentów działalności gospodarczej lub rozszerzenie już prowadzonej.
Pomoc na starcie
Kompania Węglowa zaangażowała się w projekt we wrześniu ub. r. Katowicki Holding Węglowy przystąpił do niego w dwa miesiące później. Obaj przedsiębiorcy nieco odmiennie ułożyli listę jego adresatów. Pierwsza z firm w kręgu uprawnionych umieściła małżonki pracowników, którzy w czasie zatrudnienia zmarli z różnych powodów, w tym przede wszystkim wskutek wypadku przy pracy, bądź stali się niezdolnymi do jej świadczenia i uzyskali rentę inwalidzką lub znajdują się z różnych powodów w trudnej sytuacji materialnej. Druga wskazała na wdowy i członków rodzin górników, którzy stracili życie w wypadkach przy pracy w kopalniach tej spółki.
Program otwiera niespotykane możliwości zawodowej aktywizacji. Niesie możliwość uzyskania kredytu w maksymalnej wysokości 50 tysięcy złotych z ewentualnością jego zwiększenia nawet do 75 tysięcy złotych pod warunkiem, że będzie on stanowił mniej niż 50 procent całości zaangażowania w przedsięwzięcie. Pożyczka jest oprocentowana w wysokości 3 procent w skali roku.
- Przy tym bank nie pobiera prowizji od udzielonego kredytu. Jego spłata jest rozłożona na okres 60 miesięcy z możliwością 12 miesięcznej karencji. Przez pierwszych 12 miesięcy spłacie podlegają tylko odsetki. Przy tym - to dodatkowa dogodność - bank założył bezpłatne prowadzenie rachunku bieżącego przez cały okres kredytowania - tłumaczy te przyjazne beneficjentom projektu reguły gry Renata Rokita-Rogala, wiceprezes Śląskiego Banku Spółdzielczego Silesia w Katowicach.
Dogodne warunki
Dodaje, że istnieje nadto możliwość umorzenia jednej czwartej kwoty kredytu w przypadku terminowej spłaty trzech czwartych udzielonej pożyczki i jednocześnie prowadzenia działalności gospodarczej przez okres nie krótszy, niż 3 lata od momentu podpisania umowy kredytowej.
Oczywiście, aby uzyskać kredyt trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim więc złożyć wniosek o objęcie programem. Kolejnym krokiem jest uczestnictwo w spotkaniach i szkoleniach pomagających zainteresowanym w złożeniu wymaganych dokumentów, służących przybliżeniu podstawowych prawideł prowadzenia działalności gospodarczej, w tym zasad księgowych, obowiązków wobec Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz wskazówek pomocnych w przygotowaniu biznesplanu.
Po tym etapie pozostają już tylko kwestie formalne, czyli złożenie wniosku kredytowego, na którego podstawie bank dokonuje oceny przedsięwzięcia, a następnie podejmuje decyzję kredytową. Wraz z uruchomieniem działalności gospodarczej pozostaje już tylko podpisanie z operatorem programu umowy kredytowej oraz umowy o prowadzenie rachunku bieżącego.
Pierwsze umowy zawarte
Program żyje dopiero kilka miesięcy. Wprawdzie pierwsze umowy kredytowe zostały już zawarte, niemniej obfitości wniosków póki co jeszcze nie ma. Ale - jak zauważa wiceprezes Renata Rokita-Rogala - liczba osób kompletujących dokumentację oraz mnogość kierowanych do banku zapytań pozwalają sądzić, że ta specyficzna oferta spotka się z szerszym oddźwiękiem wśród uprawnionych. Tym bardziej, że termin przystąpienia do programu nie jest reglamentowany, stąd zainteresowani mają czas, by przed podjęciem indywidualnych decyzji wszystko spokojnie rozważyć.
- Osobom, dla których jedynym powodem powstrzymywania się przed nowym wyzwaniem jest obawa przed procedurą związaną ze złożeniem wniosku kredytowego i opracowaniem wymaganej dokumentacji, pracownicy Śląskiego Banku Spółdzielczego Silesia w Katowicach przy ulicy Kopernika 5 zapewnią wszelką pomoc - zapewnia Renata Rokita-Rogala.
Każda działalność gospodarcza - a już szczególnie podejmowana przez początkujących - niesie, rzecz jasna, ryzyko niepowodzenia. Ważną jest więc informacja, że na wniosek kredytobiorcy - w przypadku, gdy kłopoty ze spłatą pożyczki wynikają z przyczyn losowych - istnieje możliwość podjęcia przez bank decyzji o umorzeniu wierzytelności na zasadach i w trybie określonym w regulaminie projektu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.