W dniu 21 lutego 2013 r. odbyło się spotkanie informacyjne poświęcone Funduszowi Badawczemu Węgla i Stali (RFCS), zorganizowane w ramach działań Branżowego Punktu Kontaktowego w obszarze Czystych Technologii Węglowych, działającego w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach.
Celem spotkania było wyjaśnienie kwestii związanych z zarządzaniem projektami, jak również zapoznanie się z założeniami programu RFCS na przyszły rok. Program ten oferuje pomoc finansową dla projektów i działań badawczych poprzez wspieranie współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami, ośrodkami badawczymi i uczelniami. Wsparcie to obejmuje zarówno procesy produkcyjne, utylizację, ochronę zasobów surowcowych, jak i poprawę stanu środowiska oraz bezpieczeństwa pracy w sektorach związanych z przemysłem węgla i stali. Należy jednak pamiętać, że składane projekty muszą być zgodne z naukowymi, technologicznymi i społecznymi założeniami polityki Unii Europejskiej. Spotkanie w GIG było adresowane do wszystkich zainteresowanych jednostek polskich, uczestniczących w realizacji tego typu projektów lub planujących aplikowanie z nowymi wnioskami. Prowadzili je Mario Iamarino, urzędnik ds. naukowych RFCS w Komisji Europejskiej, oraz Anna Ziętek, urzędniczka ds. finansowych KE, odpowiedzialna za rozliczenia z polskimi instytucjami, która omówiła m.in. najważniejsze błędy popełniane przez polskie instytucje w raportach finansowych.
Branżowy Punkt Kontaktowy Czystych Technologii Węglowych funkcjonuje na podstawie umowy między Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego a Głównym Instytutem Górnictwa w Katowicach, a jego celem jest m.in. współdziałanie w zakresie prac wspomagających uczestnictwo polskich jednostek w 7. Programie Ramowym Unii Europejskiej oraz wspomaganie działań, mających na celu pozyskiwanie projektów w ramach Funduszu Badawczego Węgla i Stali.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.