Dziennikarz portalu górniczego nettg.pl odwiedził teren budowy szybu 1 Bzie w Jastrzębiu Zdroju. To pierwsza tego typu inwestycja w polskim górnictwie węglowym od ponad dwudziestu lat. Wieża szybowa ma 34 metry wysokości, średnica szybu wynosi 8 metrów. Zgodnie z planem rura szybowa sięgnie głębokości 1164 metrów, z czego zdołano już wydrążyć 363 m.
Budowniczych na miejscu pracy transportuje się kubłem, tym samym, którym odstawiany jest urobek. Na dnie szybu każdego dnia zatrudnionych jest od ośmiu do dziesięciu osób wraz z operatorem ładowarki szybowej zabudowanej pod pomostem wiszącym i pracownika z uprawnieniami sygnalisty. Wykonanie dwumetrowego odcinka szybu oznacza konieczność wytransportowania na powierzchnię około 300 ton urobku.
Budowie przyglądają się regularnie inspektorzy urzędu górniczego, w tym eksperci ze Specjalistycznego Urzędu Górniczego w Katowicach.
- W piątek i sobotę, 8 i 9 lutego br., skontrolowałem prawidłowość wytyczenia dodatkowych punktów osi szybu oraz pomiary przemieszczeń fundamentów zastrzałów wieży wyciągowej. Za pomocą dalmierza laserowego zbadałem odległości wykonanej obudowy betonowej od pionu środkowego w poziomie 339 metrów, a przy sposobności także usytuowanie pionu środkowego względem osi szybu. Tachimetrem elektronicznym zbadana została prawidłowość wytyczenia osi obiektów budowlanych, usytuowania urządzeń wyciągowych, obserwacji ruchów górotworu i związane z tym przemieszczenia obiektów budowlanych oraz wychylenia wież szybowych. Wszystkie pomiary dokonane wcześniej przez służby miernicze wykonawcy są poprawne, a zatem robota może posuwać się naprzód - potwierdził dziennikarzowi portalu nettg.pl Janusz Skiba, starszy inspektor ds. miernictwa w SUG.
W galerii: Budowa szybu 1 Bzie (zdjęcia Kajetan Berezowski - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Szanowny Panie Wyższy Urzędniku Januszu ! Czy uwzględniłeś poprawkę na aberację, nutację i zmianę kąta osi ziemii dla pionu mechanicznego ? Max von Ogon Ps. Zadzwoń na Staszic to odeślemy Cię do odpowiedniej literatury !
Zawsze musi się znaleźć jakiś nadęty nie znający się na rzeczy "Czytelnik" bzdurnie komentujący artykuł a później bezsensowne do niczego nie prowadzące dyskusje.
Do Czytelnik: Kolego, a jak ma wyglądać maszynista wyciągowy? Ma czysty angzug. Natomiast, co do innych prac i ogólnie biorąc pod uwagę "szybowców", to ślusarze itp. mają dużo roboty, natomiast sygnaliści mają inną profesję, poza jazdą ludzi którą widzicie zjeżdżając, później odbywa się opuszczanie, nabijanie materiału...
Dobrze że po tylu latach nadal są sprawne ładowarki chwytakowe i kubły urobkowe... Bo po tylu latach mogły już przerdzewieć na magazynach... Ale tak na serio to super, że inwestuje się w budowę od podstaw, szybu... Jest to mały krok w stronę dalszego rozwoju naszego górnictwa :D....
i każdy tak z przypadku ma taki anzug niebieski ??? haha... ciekawy widok...co sesja zdjęciowa to piękny, czysty widok,pracownik idealny, budowa idealna, osprzęt równiez błękitny, wszystko piękne... no chyba ,że tam tak czysto...