Muzeum Górnictwa Węglowego i Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego "Guido" w Zabrzu będą połączone. Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowę o fuzji tych instytucji kultury. Powstanie instytucja grupująca personel(ok. 130 osób) i mienie należące do obu jednostek. Nowy podmiot będzie miał nową nazwę: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Dotychczas organem założycielskim dla Muzeum Górnictwa Węglowego było Śląski Urząd Marszałkowski, a Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido - gminy Zabrze i Urząd Marszałkowski. Teraz organizatorem dla powstałego podmiotu będą samorząd zabrzański i marszałek śląski. Decyzję o rozpoczęciu procedury zmierzającej do połączenia dwóch instytucji podjął sejmik województwa śląskiego 12 marca 2012 r. Na połączenie to wyraziła wymaganą prawem zgodę Rada do Spraw Muzeów działająca przy ministrze kultury i dziedzictwa narodowego.
Dokument o scaleniu dwóch muzeów podpisali marszałek Adam Matusiewicz, członek zarządu Jerzy Gorzelik oraz Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.
- Naszą ambicją jest, aby nowo powstała jednostka stała się najlepszym muzeum górnictwa w Europie - powiedział Jerzy Gorzelik po podpisania umowy.
Muzeum Górnictwa Węglowego działa od 1981 r. Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido funkcjonuje od 2007 r. W roku 2003 podpisano porozumienie o współpracy mającej na celu ochronę i rozwój dziedzictwa poindustrialnego Zabrza docelowo zakładającego połączenie wszystkich instytucji kultury zajmujących się ochroną górniczego dziedzictwa w całość.
Muzeum Górnictwa Węglowego oraz Gudio prowadzą zadania inwestycyjne, wykorzystując szansę, jaką dla ich rozwoju stwarzają środki unijne. Do najważniejszych projektów partnerskich należą:
• Europejski Ośrodek Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej obejmujący m.in. udrożnienie tzw. sztolni dziedzicznej,
• adaptacja obiektów położonych przy ul. Sienkiewicza w Zabrzu na potrzeby rozwoju poprzemysłowego parku tematycznego,
• Europejski Ośrodek Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej - Skansen Górniczy Królowa Luiza - II etap.
Po zrealizowaniu tych projektów udostępnione będą do zwiedzania różnorodne zabytkowe trasy podziemne obrazujące historię górnictwa. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu formalnie zaistnieje 2 kwietnia 2013 r. Do tego czasu jego organizator ma powołać nowego dyrektora. Portal górniczy nettg.pl nieoficjalnie dowiedział się, że nie będzie konkursu na to stanowisko.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Połączono dwa deficyty w jeden.