"Razem o łupkach" - to tytuł kampanii dialogowo-informacyjnej dotyczącej gazu z łupków, która będzie przez dwa lata prowadzona na terenie województw: pomorskiego, pomorsko-kujawskiego i warmińsko-mazurskiego. Kampania ma ruszyć na początku przyszłego roku.
Marszałek województwa Mieczysław Struk powiedział podczas konferencji prasowej w poniedziałek (10 grudnia) w Gdańsku, że intencją samorządu jest, aby dzięki kampanii "w sposób bardzo profesjonalny, przy wykorzystaniu naukowców, dojść do lokalnych społeczności i prowadzić z nimi dialog".
Zaznaczył, że mieszkańcy zgłaszają różne problemy dotyczące poszukiwań i eksploatacji gazu, np. mają obawy związane z ew. ubytkiem wody pitnej wskutek eksploatacji gazu, odpadów, ciężkiego transportu oraz kwestii własnościowych. Struk zapewnił, że w kampanii będzie uwzględniany lokalny charakter zgłaszanych problemów.
Dialog z lokalnymi wspólnotami ma dotyczyć całego procesu związanego z poszukiwaniem i eksploatacją gazu z łupków.
Współautor koncepcji kampanii społecznej, Damian Mucha z Fundacji Rozwiązań Eko-Energetycznych Free z Gdańska powiedział podczas konferencji prasowej, że na Pomorzu nie ma zdeklarowanych przeciwników samego gazu z łupków.
- Problemy dotyczą raczej braku informacji o korzyściach czy stratach i zagrożeniach związanych z wodą czy odpadami - tłumaczył.
Dodał, że "ludzie boją się często o utratę walorów krajobrazowych na Pomorzu". Obawy mieszkańców budzi też metoda szczelinowania oraz brak informacji nt. prowadzonych na ich terenie prac. Ocenił, że potrzebna jest informacja nt. korzyści wynikających z eksploatacji oraz przygotowanie mieszkańców do procesu poszukiwania i wydobycia.
Wyjaśnił, że opracowany został model współpracy w zakresie komunikacji społecznej wszystkich stron zainteresowanych sprawą gazu z łupków, m.in. koncesjonariuszy, samorządów, organizacji pozarządowych oraz lokalnych liderów i mieszkańców.
- Chcemy, żeby ludzie dowiadywali się jak najwięcej i mogli prezentować swoje poglądy na zewnątrz np. instytucjom decyzyjnym - tłumaczył.
- Do niczego nie będziemy przekonywać stron, nie będziemy wychodzić z żadną tezą, będziemy się starali poznać stanowisko, interesy i zaprezentować rzetelną wiedzę - wyjaśnił.
Powiedział, że na Pomorzu jest wyznaczonych kilkanaście miejsc, gdzie będzie prowadzony dialog z lokalną społecznością. Mają być m.in. organizowane debaty poświęcone konkretnemu problemowi zgłoszonemu przez lokalną społeczność.
Komunikację ma ułatwić też specjalna strona internetowa www.razemolupkach.org. i poradnik dla samorządów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.