Tokarkę UBF 112N zamówiła firma Alstom Transport. Kontrakt obejmuje nie tylko dostawę obrabiarki i jej wyposażenia, ale też transport, ubezpieczenie, montaż i uruchomienie tokarki na miejscu, a także przeszkolenie operatorów i personelu utrzymania ruchu użytkownika przez specjalistów z Rafametu. Tokarka będzie pracowała w warsztatach metra w Bukareszcie.
Dostawa obrabiarki do klienta w Bukareszcie nastąpi pod koniec kwietnia przyszłego roku, natomiast przekazanie jej do eksploatacji planowane jest na koniec września 2013 roku
Alstom Transport to światowy koncern działający w ponad 60 krajach. Siedziba firmy mieści się we Francji, a zakres działalności obejmuje rozwój i zarządzanie systemami transportu, sprzętu i usług dla sektora kolejowego, łącznie z taborem kołowym, systemami sygnalizacji i infrastrukturą. Alstom Transport jest także w czołówce firm sektora kolei dużych prędkości (KDP). W Rumunii świadczy między innymi usługi w zakresie serwisu i utrzymania w ruchu pojazdów metra dla lokalnego operatora, firmy METROREX.
Zamówiona w Rafamecie tokarka posłuży do obróbki profili kół zestawów kołowych, wymontowanych z pojazdów bukaresztańskiego metra. Będzie także umożliwiała toczenie powierzchni ciernych tarcz hamulcowych oraz obróbkę innych elementów zestawów kołowych.
- Tokarka zostanie zainstalowana w miejsce naszej starej tokarki kołowej typu UBC 150, która pracuje tam od 1984 r. W związku z tym, klient nie będzie musiał budować nowego fundamentu, a jedynie przystosować ten istniejący. Takie rozwiązanie jest najbardziej ekonomiczne z punktu widzenia przyszłego użytkownika obrabiarki, co dało nam pewną przewagę nad konkurentami - mówi Stanisław Stefaniszyn, kierownik sprzedaży w Rafamecie.
Jak dodaje, klient zamówił obrabiarkę z bogatym wyposażeniem dodatkowym, co pozwoli na wykorzystanie pełnego zakresu jej możliwości obróbczych oraz zapewni większy komfort i wydajność pracy.
Fabryka Obrabiarek Rafamet SA z Kuźni Raciborskiej jest jednym z kilku na świecie producentów obrabiarek specjalnych do obróbki zestawów kołowych pojazdów szynowych (kolej, metro, tramwaje). Udział eksportu w sprzedaży to około 70-80 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.