W dniach 17-19 października 2012 r. w Rytrze odbywała się konferencja "Bezpieczeństwo i ochrona obiektów budowlanych na terenach górniczych", organizowana przez Główny Instytut Górnictwa, Komisję Ochrony Terenów Górniczych PAN Oddział w Katowicach oraz Śląską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa. Konferencja zgromadziła ponad 150 osób, naukowców i praktyków, którym bliskie są problemy ochrony powierzchni na terenach objętych eksploatacją górniczą.
Awarie budynków mieszkalnych w Bytomiu-Karbiu w 2011 r. pokazały, jak ważny jest to problem społeczny, dlatego w ramach sesji dotyczącej awarii budowlanych były analizowane uwarunkowania geologiczne, górnicze i budowlane oraz charakter tych awarii. Konferencja była okazją do przedstawienia wniosków wynikających z tego zdarzenia.
Nowymi problemami, które poruszyli organizatorzy, były budzące kontrowersje zapisy w koncesjach i projektach zagospodarowania złoża, dotyczące ochrony terenów górniczych. Na tegorocznej konferencji były przedstawiane referaty, mieszczące się w trzech grupach tematycznych: trafność prognoz deformacji powierzchni i ich kontrola, deformacje powierzchni a skutki dla jej zagospodarowania, zwłaszcza w obiektach budowlanych, problem oceny odporności obiektów na deformacje, wstrząsy górnicze i ich wpływ na obiekty budowlane. Osobna sesja poświęcona została osobie zmarłego w 2010 r. prof. Jerzego Kwiatka z okazji 80. rocznicy urodzin oraz jego wkładowi w rozwój wiedzy o szkodach górniczych. Pod kierunkiem profesora powstała cenna interdyscyplinarna monografia pt. "Ochrona obiektów budowlanych na terenach górniczych", a cała działalność naukowa i ekspercka profesora była silnie związana z praktyką. W swojej pracy kierował się on nie tylko względami technicznymi, lecz brał także pod uwagę aspekty społeczne, co w reprezentowanej przez niego specjalności i w obecnej sytuacji górnictwa oraz ludzi z górnictwem związanych ma szczególne znaczenie.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.