Instalacja głębokiego odsiarczania spalin metodą półsuchą, budowa portalu polskiej interaktywnej telewizji internetowej dla pracowników służby zdrowia oraz urządzenie umożliwiające biochemiczną ocenę prawdopodobieństwa występowania zawału serca - to projekty, które zwyciężyły w "Wyścigu po kapitał", w kategorii "200 tys. euro na start".
Konkursie zorganizowały: katowicki Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum i firma Secus Wsparcie Biznesu.
Konkurs cieszył się ogromnym powodzeniem - do komisji rekrutacyjnej wpłynęło ponad 200 zgłoszeń i prawie 50 wypełnionych wniosków aplikacyjnych. Nagrodą główną w konkursie było przyjęcie pomysłu do preinkubacji i szansa na otrzymanie 200 tys. euro wsparcia finansowego na rozpoczęcie działalności biznesowej, w ramach projektu "Kapitał dla innowacji w obszarze poszanowania energii", jak również pomoc informatyczna od firmy LGBS Polska - dynamicznie rozwijającej się na rynku IT.
I nagrodę otrzymał gliwiczanin Eugeniusz Pieszka za opracowanie sposobu ochrony przed niskotemperaturową korozją siarkową wewnętrznej powierzchni przewodu spalinowego komina, poprzez budowę instalacji głębokiego odsiarczania spalin metodą półsuchą. Rozwiązanie jest tanie w wdrożeniu i przy tym ekologiczne.
Konkursowe jury przyznało także dwa wyróżnienia. Pierwsze otrzymał Tomasz Kotliński za projekt budowy i wdrożenia portalu polskiej interaktywnej telewizji internetowej dla lekarzy, farmaceutów, biotechnologów i pozostałych pracowników służby zdrowia. Dodatkowo będzie to także wirtualny uniwersytet dla lekarzy będących na specjalizacji i studentów medycyny, zawierający 23 ścieżki dokształcania za pomocą materiałów multimedialnych, uzupełnionych testami wiedzy. Rozwiązania technologiczne oparto na architekturze Video ID, co pozwoli m.in. na przekaz online raportów skuteczności nowych leków i badań klinicznych.
Drugie wyróżnienie otrzymał Grzegorz Kubiak - autor urządzenia do oceny stężenia kwasu mlekowego we krwi włośniczkowej. Pomiar wykonywany jest za pomocą automatycznego nakłuwacza, co umożliwia biochemiczną ocenę prawdopodobieństwa występowania zawału serca. Krew pobierana jest z opuszka palca pacjenta, a wynik pomiaru stanowi jednocześnie informację o ewentualnej konieczności porozumienia się z lekarzem. Urządzenie ma być relatywnie tanie dla chorego oraz dla systemu opieki zdrowotnej, a jednocześnie podnieSC komfort życia pacjentów z przewlekłą chorobą wieńcową i poprawić wczesną diagnostykę zawału serca.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.