To już 68. rok akademicki w historii Politechniki Śląskiej. Uczelnia kształci obecnie w 14 wydziałach 28 658 studentów. W roku akademickim 2012/2013 będą mieli do dyspozycji nowoczesne pomieszczenia dydaktyczno-naukowe i laboratoria.
Politechnika Śląska, jedna z największych polskich uczelni technicznych, modernizuje się w szybkim tempie. Mówił o tym szeroko jej rektor, prof. Andrzej Karbownik, podczas uroczystej akademii, która odbyła się 1 bm. w uczelnianym Centrum Edukacyjno-Kongresowym w Gliwicach. Przypomniał również, że Politechnika Śląska systematycznie rozszerza swą działalność poza Gliwice, stając się uczelnią o charakterze regionalnym.
Jednym z zawodów najbardziej poszukiwanych w regionie jest inżynier górnik. W kopalniach naszego województwa panuje coraz większy deficyt ludzi przygotowanych do pracy w średnim i wyższym dozorze. Politechnika Śląska kształci ich dosłownie i w przenośni "na zamówienie".
Będzie więcej środków
Odtworzono również wystąpienie Barbary Kudryckiej, minister nauki i szkolnictwa wyższego, która, zwracając się do kadry naukowej i studentów, zapewniła, że w 2013 r. nakłady na szkolnictwo wyższe wzrosną o ponad 1 mld zł.
Podczas inauguracji nowego roku akademickiego odbyła się również immatrykulacja nowego rocznika studentów. Przyglądali się jej goście honorowi zaproszeni na uroczystość. Byli wśród nich: Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski, Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego, Józef Dubiński, naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, i bp Jan Kopiec, ordynariusz diecezji gliwickiej, parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele samorządu gospodarczego.
Po inauguracji nastąpiło uroczyste otwarcie dwóch nowych budynków, zlokalizowanych na terenie kampusu akademickiego w Gliwicach, Centrum Nowych Technologii, które służyć będzie do celów dydaktycznych i naukowych czterem Wydziałom: Mechanicznemu, Technologicznemu, Inżynierii Środowiska i Energetyki, Inżynierii Biomedycznej oraz Instytutowi Fizyki, a także budynku Centrum Biotechnologii. Powstało ono w ramach projektu "Śląska Biofarma - Centrum Biotechnologii, Bioinżynierii i Bioinformatyki", polegającego na utworzeniu sieci najnowocześniejszych laboratoriów w kilku śląskich jednostkach naukowych. Inwestycja zrealizowana została w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Nie tylko w Gliwicach
Warto przy okazji podkreślić, że jednym z najbardziej obleganych kierunków w Politechnice Śląskiej jest od lat górnictwo. Na pierwszy rok studiów na kierunkach górnictwo i geologia oraz inżynieria bezpieczeństwa przyjęto na studia stacjonarne 440 studentów, którzy będą się kształcić w Gliwicach oraz w ośrodku zamiejscowym uczelni w Rybniku. Ponadto na kierunku górnictwo i geologia studia niestacjonarne podejmie kolejnych 440 słuchaczy.
Z kolei w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej na pierwszy rok studiów stacjonarnych w Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii przyjęto 200 osób. Dalszych 70 żaków studiować będzie w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym AGH w Jastrzębiu-Zdroju. Studia niestacjonarne podejmie w sumie 210 osób.
W Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH studia na pierwszym roku rozpoczęło 300 osób, w Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu 150 studentów dziennych i 90 zaocznych, a w ośrodku zamiejscowym uczelni w Krośnie kolejnych 60 osób.
Politechnika Wrocławska przygotowała na pierwszym roku studiów na kierunku górnictwo i geologia 128 miejsc. Na kierunku geodezja i kartografia 97 dalszych. Obsadzono wszystkie. Niestacjonarne studia na kierunkach górniczych rozpocznie też 160 studentów zaocznych. Dodatkowo w zamiejscowym ośrodku uczelnianym w Legnicy kształcić się będzie ponad 100 młodych adeptów sztuki górniczej.
W Uczelni Zawodowej Zagłębia Miedziowego w Lubinie studia dzienne na kierunku górnictwo i geologia rozpoczęło 190 studentów.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.