Jestem pod wrażeniem innowacyjności, pomysłowości i sukcesów polskich przedsiębiorców - powiedział minister środowiska Marcin Korolec podczas spotkania laureatów III edycji projektu GreenEvo. Program ten promuje polskie innowacyjne środowiskowe technologie.
W środę 3 października minister Korolec wręczył nagrody laureatom III edycji projektu GreenEvo. Spośród czternastu nominowanych firm nagrodzono dziesięć przedsiębiorstw, oferujących technologie przyjazne środowisku.
Minister podziękował inicjatorowi programu GreenEvo, byłemu ministrowi środowiska Maciejowi Nowickiemu. Zwracając się do laureatów powiedział, że stoją oni przed szczególną szansą.
- Jesteśmy w momencie przełomu, bo gospodarka będzie mniej energochłonna, a coraz bardziej innowacyjna i przyjazna dla środowiska - powiedział Korolec.
Zwracając się do nagrodzonych przedsiębiorców wiceminister środowiska Beata Jaczewska powiedziała, że jest to początek poszukiwania nisz innowacyjnych, jakie może zagospodarować polska gospodarka:
- Dzięki waszym pomysłom jesteśmy w stanie wspólnie podbijać rynki międzynarodowe.
Przedsiębiorcy, którzy odbierali nagrody zgodnie podkreślali, że projekt GreenEvo pozwolił ich firmom wypłynąć na szerokie wody. Mówili też, że program znacznie podniósł ich wiarygodność w oczach kontrahentów.
- Program jest naprawdę świetnie przygotowany i polecam go innym firmom - powiedział jeden z laureatów, Jakub Wójcik z firmy Izodom 2000 Polska.
Wśród zwycięskich rozwiązań znajdują się m.in. system do produkcji paliw płynnych z odpadów tworzyw sztucznych, Integrator - inteligentny system zarządzania energią odnawialną, segmenty wykorzystywane w budowie domów energooszczędnych i pasywnych, a także system do neutralizacji amunicji.
Pierwsze rozwiązanie służy do przeróbki odpadów z tworzyw sztucznych, które powstają w przemyśle i gospodarstwach domowych na paliwa płynne. Technologia ta jest bezpieczna, ekologiczna i ekonomicznie opłacalna, dzięki powtórnemu wykorzystaniu odpadów poprodukcyjnych i komunalnych. Integrator łączy konwencjonalne i odnawialne źródła energii, co umożliwia uzyskanie wysokich oszczędności przy ogrzewaniu budynków i przygotowaniu ciepłej wody.
Laureaci wszystkich trzech edycji projektu mogą liczyć na pomoc rządową w promocji zielonych technologii na rynkach zagranicznych. We wrześniu br. rozpoczęły się misje handlowe z technologiami GreenEvo. Przedsiębiorcy w listopadzie odwiedzą Chile i Rosję, a na 2013 rok planowana jest także misja handlowa w Korei Południowej.
GreenEvo - Akcelerator Zielonych Technologii - jest projektem Ministerstwa Środowiska, mającym na celu transfer polskich innowacyjnych technologii środowiskowych i globalne szerzenie polskiej myśli technicznej. Priorytetem jest dostarczanie polskich technologii na rynki zagraniczne. Według resortu środowiska laureaci dwóch zakończonych edycji GreenEvo poprawili średnio o ponad 30 proc. swoje wyniki finansowe, a ponad połowa z nich zwiększyła zatrudnienie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.