Azerski SOCAR, poinformował o spadku eksportu ropy z tureckiego portu Ceyhan - podał rosyjski serwis informacyjny Nowosti-Azerbejdżan.
Koncern SOCAR, kontrolujący azerski przemysł naftowy i gazowy poinformował o spadku eksportu ropy, który w okresie od stycznia do września br. wyniósł 12,2 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2011 roku. Tym samym, w ciągu dziewięciu miesięcy 2012 roku z tureckiego portu zostało wysłane na eksport 15,506 mln ton paliwa, które trafia tam przez ropociąg południowy Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC).
Wzrósł natomiast eksport ropy wysyłanej z gruzińskiego portu Supsa. W okresie od stycznia do września br. SOCAR wysłał tą drogą około 2,177 ton paliwa. Jest to wzrost o 4,29 proc. w porównaniu do pierwszych dziewięciu miesięcy 2011 roku. SOCAR ma całkowity monopol na eksploatację surowców naturalnych w Azerbejdżanie.
Firmy zagraniczne działające w tym kraju działają poprzez utworzenie spółek joint venture lub w oparciu o porozumienie o podziale produkcji. Według danych polskiego Ministerstwa Gospodarki oprócz SOCAR głównym producentem ropy naftowej i gazu w Azerbejdżanie jest międzynarodowe konsorcjum AIOC (Azerbaijan International Operating Company), którego udziałowcami są m.in.: BP (operator projektu), Chevron, SOCAR, Unocal, Łukoil, Statoil, ExxonMobil, Pennzoil, ITOCHU oraz TPAO i Delta Hess.
Konsorcjum AIOC zarządza pracami na morskim bloku Azeri-Czirag-Guneszli (ACG), z którego pochodzi około 80 proc. wydobywanej w Azerbejdżanie ropy naftowej. W 2011 roku wydobycie ropy naftowej w tym kraju wyniosło 45,4 mln ton, a gazu ziemnego 25,7 mld metrów sześć. - o 2,2 proc. mniej niż w 2010 roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.