W Siemianowicach od wielu już lat nie fedruje żadna kopalnia. Nie oznacza to jednak, że w mieście zanika górnicza tradycja.
Wręcz przeciwnie, jest ona stale podtrzymywana, a jej najnowszym "pomnikiem" jest Park Tradycji. Powstał on w budynku dawnej maszynowni kopalni Michał, która ostatni wózek węgla dała światu w 1994 r. W Parku znalazły się eksponaty związane ze śląskim przemysłem, ale również sala koncertowa i restauracja.
- Pomysł na ten projekt zrodził się jakieś sześć lat temu. Dzięki decyzjom prezydenta miasta Jacka Guzego udało się stopniowo realizować inwestycje dotyczące Parku. Uroczyste otwarcie miało miejsce 9 września. Odwiedziło nas wówczas kilka tysięcy osób. To zainteresowanie pokazuje, że takie miejsce było w Siemianowicach potrzebne - stwierdza Jan Wywiórka, kierownik oddziału Park Tradycji Siemianowickiego Centrum Kultury.
Modernizacja pokopalnianej infrastruktury została sfinansowana z miejskich środków. Koszt inwestycji wyniósł 16 mln zł, z czego ponad 2 mln zostały przeznaczone na drogę dojazdową, parkingi, oświetlenie oraz wyposażenie i aranżację wnętrz.
Pierwszą rzeczą, która przykuwa uwagę odwiedzających, jest 56-metrowa wieża szybu Krystyn. W przyszłości być może zostanie na niej umieszczony punkt widokowy.
Kolejną atrakcją obiektu jest parowa maszyna wyciągowa z 1905 r., która została przeniesiona z innej kopalni. W skład ekspozycji wchodzą także kolekcja lampek górniczych, mundury górnicze oraz makieta pieca hutniczego. Te wszystkie rzeczy można obejrzeć na parterze budynku. Multimedialnego charakteru dodają ekspozycji ekrany dotykowe, na których można zobaczyć filmy, dotyczące historii Siemianowic i kopalni Michał.
Na poziomie -1 można natomiast zwiedzić namiastkę kopalni. W tym celu odtworzono kawałek górniczego chodnika wraz z wózkiem na węgiel. Przewodnikiem na najniższym poziomie Parku Tradycji jest górnik, który pojawia się na multimedialnym projektorze uruchamianym przez czujnik ruchu. W budynku dawnej maszynowni znalazło się również miejsce na salę widowiskową na 160 osób.
- Nasz obiekt przeznaczony jest dla odbiorcy wielopokoleniowego. Można tu znaleźć zarówno ekspozycję stałą, jak również poznać historię za pomocą multimediów. W ten sposób chcemy połączyć tradycję z nowoczesnością - stwierdza Wywiórka.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.