Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego i Główna Stacja Ratownictwa Górniczego i Gazowego w Austrii podpisały w czwartek (6 września) porozumienie o współpracy - poinformowała portal górniczy nettg.pl Aleksandra Szatkowska-Mejer, rzecznik prasowy CSRG. Umowa zakłada m.in. wymianę informacji na temat organizacji służb ratowniczych, metod i zasad szkolenia oraz wyposażenia technicznego.
Jako główne zadanie strony porozumienia uznały ponadto wymianę doświadczeń w zakresie prezentacji nowych rozwiązań technicznych i nowych technologii wykonywania prac ratowniczych oraz ocenę możliwości i opracowywanie zasad wspólnego udziału służb w akcjach.
Strony uznały również, że w razie konieczności będą udzielały sobie wzajemnej pomocy przy prowadzeniu akcji. Wysłanie ekip ratowniczych będzie koordynowane poprzez Centralną Stację Ratownictwa Górniczego i będzie mogło nastąpić z uwzględnieniem obowiązujących uregulowań prawnych. Strony porozumienia przewidują również możliwość okresowej wzajemnej wymiany grup specjalistów w celu zapoznania się z działalnością służb ratownictwa górniczego w obu krajach, po dokonaniu uprzednich niezbędnych uzgodnień.
Porozumienie podpisano w siedzibie CSRG w Bytomiu. Goście z Austrii w czasie dwudniowego pobytu w Polscezapoznali się ze strukturą ratownictwa górniczego w Polsce oraz z wyposażeniem technicznym i zapleczem szkoleniowym CSRG. Ponadto mogli poznać działalność laboratorium, ze szczególnym naciskiem na analitykę chemiczną w aspekcie profilaktyki przeciwpożarowej zakładów górniczych.
Austriacy zwiedzili także Okręgowe Stacje Ratownictwa Górniczego w Zabrzu i Bytomiu oraz byli na poziomie 900 w kopalni Budryk, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
W programie wizyty znalazła się także CEN MED, który świadczy usługi zdrowotne polegające głównie na przeprowadzaniu badań lekarskich ratowników górniczych w specjalistycznym ośrodku badań.
Goście z Austrii duże zainteresowanie wykazali przy omawianiu organizacji ratownictwa górniczego w Polsce, a szczególnie uregulowaniom prawnym. Wiele pytań poświęcono samej organizacji akcji ratowniczych oraz eksploatowanym przez polskich ratowników sprzęcie ochrony układu oddechowego.
Porozumienia z Austriakami jest kolejną umową o wzajemnej współpracy podpisaną przez CSRG w Bytomiu. W br. Stacja podpisała podobne porozumienia z OKD Główną Stacją Ratownictwa Górniczego SA w Republice Czeskiej oraz Główną Stacją Ratownictwa Górniczego SA w Słowacji. Z końcem ubiegłego roku zaś z Centralnym Paramilitarnym Zawodowym Sztabem Ratownictwa Górniczego z Kazachstanu oraz Państwowym Centralnym Sztabem Paramilitarnych Służb Ratownictwa Górniczego na Ukrainie (Donieck).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.